Sestdiena, 18.05.2024
Inese, Inesis, ēriks

Oktobris

29.10.2012
Leģendu nakts Latvijas pilīs un muižās

    Tāda nakts ir tikai vienu reizi gadā, oktobra pēdējā sestdienā. Šogad 27.oktobrī Latvijas piļu un muižu durvis bija atvērtas ikvienam.
    Tajās bija iespēja bez maksas ieiet un izbaudīt īpašu atmosfēru un varbūt pat atklāt kādu noslēpumu. Latvijas piļu un muižu asociācijas biedri aicināja ikvienu uzzināt, sadzirdēt un izbaudīt leģendu atmosfēru pilīs un muižās ikvienā Latvijas novadā.
    Arī mūsu novadā Vērgales muižas durvis šajā naktī bija atvērtas apmeklētājiem. Bija iespēja redzēt dramatizētu patiesu stāstu par jauniešu – barona fon Štempela un zemnieku meitenes Annas Lazdiņas mīlestību.
   1912.g. no Vācijas uz Vērgales muižu tika atsūtīts lauksaimniecības muižu vadīšanā students – praktikants barons fon Štempels. Kādā vasaras vakarā zaļumballē viņš iepazinās ar zemnieku meitu Annu Lazdiņu. Jaunieši viens otru iemīlēja un vēlējās apprecēties. Barons fon Štempels rakstīja vēstuli savai mātei, lūdza viņas svētību abu laulībām. Taču māte bija noskatījusi bagātu līgavu Vācijā un atsūtīja dēlam vēstuli ar skarbām rakstītām rindām – labāk es redzu savu dēlu mirušu nekā precamies ar tik zemas kārtas (bauru) meitu.
    Jaunieši svētību nesaņēmuši, nolemj doties nāvē un atvadu vēstulē izteikuši vēlēšanos, lai apglabā abus vienā zārkā, vienā kapā. Vēstule beigusies ar vārdiem – mēs citādi nevarējām...
    1990.g. vasarā Vērgales kapsētā jauniešu atdusas vietā uzstādīta plāksne, kurā iekalti abu vārdi un rindas no pirmsnāves vēstules – „Mēs citādi nevarējām...”
    Patieso un traģisko stāstu, kurā atspoguļotie notikumi Vērgalē risinājās pirms 100 gadiem, spilgti un izjusti nospēlēja Vērgales kultūras nama bijušais dramatiskais kolektīvs, aktrises Ināras Kalnarājas vadībā. Saimes meitas – Benita Baltrune un Ļuda Ūše, baronese – Vija Pirktiņa, barons fon Štempels – Andis Trofimovs, zemnieku meita Anna Lazdiņa – Marta Aniņa un mācītājs Normunds Dunkers. Tēlojumu kuplināja jauniešu deju kolektīvs „Kvēle” no Liepājas. Uzvedumu par nelaimīgo mīlas stāstu skatītājiem šajā vakarā bija iespēja noskatīties trīs reizes – plkst.18.00; 20.00 un 22.00. Visās trijās reizēs zāle bija pilna ar skatītājiem, gan vietējiem iedzīvotājiem, gan no kaimiņu novadiem un pilsētām. Nu jau kādu laiku bijušā Vērgales kultūras nama dramatiskā kolektīva dalībnieki pēc uzveduma atzina, ka jūtas gandarīti par šīvakara sniegumu, jo skatītāju acīs saskatījuši aizkustinājuma asaras! Visi dalībnieki izteica vēlmi jau nākamajā gadā atjaunot dramatiskā kolektīva darbību!
   Pēc uzveduma Vērgales muzeja vadītāja Mirdza SĪPOLA interesentiem pastāstīja sīkāk par Vērgales muižas vēsturi, bija iespēja apskatīt telpas, kā arī istabu, kurā risinājās 1912.g. traģiskie notikumi. Muzeja vadītāja pastāstīja, ka jūtas apmierināta ar paveikto, jo sākot rīkot šo pasākumu ar bažām domājusi, kāda būs cilvēku atsaucība. Taču, kad zālē visas sēdvietas tika aizņemtas, satraukums mazinājies. M.Sīpola saka lielu paldies visiem, kuri apmeklēja šo pasākumu un piedalījās tā tapšanā! Īpašs paldies Inārai Kalnarājai par scenārija veidošanu!
 
Vita Braže
 

« Atpakaļ