Ceturtdiena, 21.11.2024
Andis, Zeltīte

Sociālo zinību stundas Pāvilostas muzejā

Sociālo zinību stundas Pāvilostas muzejā

03.02.2014
     14. janvārī 8. un 9. klasei sociālo zinību stundas notika Pāvilostas novadpētniecības muzejā, jo muzeja kolektīvs jau decembrī bija sarūpējis jaunu izstādi „Naudas pods”.
   Skolēniem tika dotas iespējas papildināt zināšanas par tēmu „Nauda”. Izstāde sniedz hronoloģisku ieskatu par naudas vēsturi Latvijas teritorijā no 19. gadsimta beigām līdz mūsu dienām.  Nodarbības gaitā skolēni iepazinās ar naudas īpašībām, pazīmēm, kā arī noskaidroja naudaszīmju atšķirības, mainoties politiskajai varai, vai arī, valstij iekļaujoties plašā monetārajā zonā, kā tas ir šobrīd. Skolēni ievēroja, ka pārmaiņu laikos nauda ir bijusi daudz vienkāršāka, pat bez pretviltošanas elementiem. Īpatnējs likās fakts, ka periodā no 1918. līdz 1920. gadam nepastāvēja metāla monētas, bet tās aizvietoja papīra naudas vienības. Bērni ar interesi pētīja banknošu aversā attēlotās vēsturiskās personas, objektus un simbolus. Skolēnu nedalītu uzmanību piesaistīja tā sauktā „Ulmaņlaiku Milda”, jeb 20. gadsimta 20.-30. gadu 5 Ls monēta.
     Muzeja vadītāja ar īpašu lepnumu stāstīja par muzeja fondos esošo un izstādē eksponēto 18. gadsimta vidus vācu tāleru. Skolēni interesējās par padomju laiku naudu, Latvijas rubļiem un euro. Bērnos pārdomas radīja fakts, ka visas naudas reformas cilvēkiem vienmēr nesušas zināmus finansiālus zaudējumus. Par īpaši jauku apskates objektu skolēni atzina – Latvijas Republikas atveidu ar visām divdesmit četrām viena lata monētām.
    Tā kā muzejā bijām Barikāžu atceres nedēļas laikā, tad, protams, runājām arī par notikumiem pirms divdesmit trim gadiem. Par Barikāžu nedēļu. Ļoti patīkami, ka muzejā ir pieejami videomateriāli, kuros fiksēti barikāžu dalībnieki no Pāvilostas novada. Skolēni ar interesi vēroja dokumentālos kadrus, kuros atpazina savus radiniekus un kaimiņus. Vēsturiskā realitāte sasaistē ar personisko attieksmi rosināja skolēnus uz pozitīvi ievirzītu diskusiju.
     Ieteikums – atrodiet laiku un aizejiet arī Jūs uz muzeju, lai apskatītu „Naudas podu” un pakavētos atmiņās par Barikāžu laiku Latvijā!
 
Pāvilostas vidusskolas vēstures un sociālo zinību skolotāja
Ārija Paipa

« Atpakaļ