Ceturtdiena, 21.11.2024
Andis, Zeltīte

Pirmais Pāvilostas festivāls izskanējis

Pirmais Pāvilostas festivāls izskanējis

30.07.2014
  Pāvilosta var lepoties, ka nu ir kļuvusi par vienu no tām nedaudzajām pilsētām, kurām ir savs festivāls.
   25. un 26. jūlijā pirmo reizi Pāvilostā notika mūzikas un mākslas festivāls „Zaļais stars”, uz kuru aicināja pāvilostnieks Uldis Marhilēvičs un draugi.
   Zaļā stara parādīšanās saules rietēšanas laikā ir unikāla dabas parādība, kuru iespējams novērot, kad horizonta līnija atrodas tālu un gaiss ir kristāltīrs, šī ir vienreizēja un reti sastopama dabas parādība, tieši tāpēc festivālam ir dots šāds nosaukums. Pastāv leģenda, ka tas, kuram laimēsies ieraudzīt zaļo staru, kļūs laimīgs un sirdsskaidrs un pārvarēs jebkurus maldus un ilūzijas un bez grūtībām spēs izprast savu un citu sirdis.
   Festivāls iesākās piektdienas vakarpusē ar labdarības koncertu Sakaslejas baznīcas dārzā. Iekasētā nauda no pārdotajam biļetēm uz koncertu tiks novirzīta Gotlandes studentu izstrādātajam projektam par Sakaslejas baznīcas un ērģeļu saglabāšanu. Uz koncertu bija ieradušies negaidīti daudz klausītāju no visiem Latvijas nostūriem – gan pavisam mazi, kuri braši turējās visu koncertu, gan ļaudis jau ar sirmām galvām. Lai gan baznīcas dārzs ir ierobežots laukums, kur visiem apmeklētājiem vietas nepietika, tas neatturēja no koncerta un vakara baudīšanas. Kāds laiski atlaidies turpat zālītē pie baznīcas žoga, cits mašīnā uz ceļa baudīja burvīgo, muzikālo vakaru.
   Koncertu atklāja Uldis Marhilēvičs un Sakaslejas baznīcas mācītājs Erlands Lazdāns. Burvīgu dziedājumu sniedza Ance Krauze, Tomass Kleins, Rēzija Kalniņa, baznīcas ansambļa meitenes „Dziedošie eņģeļi”, Krista Ziemele, pie ērģelēm sēdās Jānis Pelše, fantastisko vijoles skanējumu demonstrēja Dzintars Beitāns, mazu mistēriju radīja Liepājas zvanu ansamblis „Campanella”, bet pāvilostnieks Mārcis Freidenfelds kā katru gadu vilināja trompetes skaņas.
  Koncerts ieilga vairāk par divām stundām un izskanēja jau vēlā naktīm, tomēr sanākušie klausītāji nekādi negribēja doties prom.
   Festivāla otrā diena iesākās sestdienas rītā Pāvilostas pludmalē ar smilšu skulptūru festivālu „Zelta smilšu grauds”. Tajā piedalījās 10 komandas mākslas skolu grupā un 11 dalībnieku komandas „Hobby” grupā. Šī gada smilšu figūru tēma bija „Tautasdziesma”. Tad nu arī katra komanda demonstrēja savu izpratni par šo tēmu, kādam tautasdziesma asociējas ar pastalām, vēl kādam ar putnu dziesmām, bet citam ar koklētāju un putras ēdāju.
   Vēlāk pēcpusdienā visdažādākās ierastās un neierastās lietas varēja iegādāties Kalna ielas amatnieku tirdziņā – stikla un keramikas izstrādājumi, apģērbi un aksesuāri, Alsungas sklandrauši un maize no Liepājas mājražotājiem „Burbuļmaize”. Tik karstā laikā, kāds valdīja sestdien Pāvilostā, protams neiztikt bez garšīga saldējuma, ko piedāvāja Rīgas tirgotāji. Tirdziņš bija plaši apmeklēts. Vēl vēlā vakarpusē, kad sākās otrās festivāla dienas koncerts, nebeidzās Kalna ielas tirdziņa andele.
   Saulrieta staros Pāvilostas pludmalē, kas nebija pieredzējusi tik daudz cilvēku vienuviet, varēja sākties festivāla lielkoncerts. Pirmajā koncerta stundā, kad uz skatuves kāpa vakara vadītāja Baiba Sipeniece-Gavare un sveica visus klātesošos, vēl gara rinda stiepās pie ieejas vārtiem. Cilvēki plūda uz pludmali no visām malu malām. Festivāla organizatori stāsta, ka lielkoncertu klausīties bija sanākuši vairāk kā 3000 cilvēku. Pēc novērojumiem gan jāsaka, ka tikpat liela daļa koncertu baudīja ārpus norobežojuma kāpās vai staigājot pa naksnīgo pludmali.
    Lielkoncerts iesākās ar Pāvilostas novada domes priekšsēdētāja Ulda Kristapsona sveicienu sanakušajiem un organizatoriem. Kā dāvanu Uldim Marhilēvičam domes priekšsēdētājs pasniedza Pāvilostas pilsētas karogu, jo katram kārtīgām pāvilostniekam, kāds noteikti ir arī Uldis, pie mājas jāplīvo pilsētas karogam.
   Koncerta pirmo daļu atklāja ar Ulda Marhilēviča dziesmu „Vai tu mani dzirdi”, ko izpildīja Aija Andrejeva, Ainars Virga, Ance Krauze, Ivo Fomins, Tomass Kleins un citi. Ulda Marhilēviča un citas tautā mīļas un populāras dziesmas izpildīja arī Roberts Zīle, Aivars Hermanis, Pāvilostas meiteņu ansamblis, grupa „Vējdēlisti”, kurā tieši šim festivālam par godu apvienojušies vietējie Pāvilostas sērferi. Koncertu kuplināja arī Pavilostas dejotāji ar savu sniegumu.
   Festivāla noslēguma koncerts ilga līdz pusnaktij, kad tā izskaņā, viesiem kopā dziedot Pāvilostas himnu, virs moliem naksnīgajās debesīs atmirdzēja svētku uguņošana. Bet pēc tam līdz pašai rīta gaismai turpinājās tautas sadziedāšanās un dejas ar Ufo.
 
Marita Kurčanova,
sabiedrisko attiecību speciāliste 
 
Foto: A.Paipa
 
Plašāku fotoreportāžu skatieties FOTOGALERIJĀ

 

« Atpakaļ