Vai tu zini, kas ir Kultūras kanons?
27.01.2015
22. janvārī 2.-4.klašu skolēniem notika bibliotēkas stunda „Kultūras kanons. Vai tu zini, kas ir Rainis?”
Kanonā ir uzskaitītas 99 kultūras vērtības /literatūrā, kino, tautas tradīcijās, vizuālajā mākslā, skatuves mākslā, mūzikā, arhitektūrā un dizainā/, par kurām pēc dažādu nozaru profesionāļu un ekspertu domām būtu jāzina katram latvietim.
Tā kā 2015. ir pasludināts par Raiņa un Aspazijas gadu, mēs kanona izpētīšanas processu sākām ar literatūru, šoreiz-Raini. Kas tad viņš ir bijis, ko paveicis, ja reiz gads nosaukts viņa vārdā, ja tas lasāms Kultūras kanona literatūras sadaļā? Nav jau, protams, iespējams stundas laikā iegūt nopietnu zināšanu bagāžu par dzejnieku, taču sākotnēju priekšstatu gan: kāds Rainis izskatījās, kāds viņa īstais vārds, ar ko bez dzejošanas un lugu rakstīšanas vēl nodarbojies, kādi ir dzejoļu krājumi bērniem, vai protam kādu minētā autora darbu no galvas, vai un kādas ir dziesmas ar Raiņa vārdiem...
Stundu papildināja animāciju video „Zelta sietiņš” un „Mākonīts un mākonīte”, video „Rainis Durbē”, bērnu dzejas filmiņas fragments par kaķi, kura ģīmetni /kā tas dzejolī prasīts/ katram nu jāuzzīmē, kā arī Dziesmu svētku ieraksta fragmentā izskanēja viena no skaistākajām un latviskumu uzjundošajām dziesmām „Saule, pērkons, Daugava”.
Ar Kultūras kanonā iekļauto 99 vērtību sarakstu ir iespējams iepazīties gan internetā, gan skolas bibliotēkā. Aicinu ikvienu bērnu un pieaugušo tajā ieskatīties! Ar nelielu mulsumu varu atzīties- daži no šiem 99 man bija tukši lauciņi...Es nezināju.
Uzziņai: Kultūras kanonā Rainis iekļauts ar dzejas krājumu „Gals un sākums”, lugu „Uguns un nakts.” Abas grāmatas ir skolas bibliotēkā. Iesaku vecāko klašu skolēniem un pieaugušajiem.
Vērgales pamatskolas skolotāja Iveta Vanaga
Foto: Vita Braže