Erasmus+ projekta trešais mītiņš Latvijā
26.06.2015
Aizvadītas piecas piesātinātas, iespaidiem bagātas Erasmus+ programmas projekta „Act together - be creative!” dalībnieku tikšanās dienas. Ceram, ka tās ilgi paliks atmiņā mums un mūsu ciemiņiem! Bet labāk visu pēc kārtas.
14. jūnijs bija delegāciju ierašanās diena. Pēcpusdienā Rīgas lidostā sagaidījām Turcijas delegāciju. Izmantojām atlikušo pēcpusdienu un iespēju robežās iepzīstinājām turku meitenes ar mūsu galvaspilsētu Rīgu. Paldies mūsu mūzikas skolotājai Simonai, kura bija izplānojusi interesantu maršrutu pa Vecrīgu un atradusi iespēju no Zinātņu akadēmijas skatu laukuma parādīt Rīgas panorāmu. Pusnaktī sagaidījām pārējās trīs delegācijas- pārstāvjus no Rumānijas, Bulgārijas un Ungārijas. Tā nu sagadījies, ka šoreiz starp 14 ciemiņiem nebija neviena vīrieša. Rīta agrumā mūsu viesi devās pie miera Liepājas viesnīcā „ Līva” .
15. jūnijs bija mūsu 3. mītiņa oficiālā atklāšanas diena. Ciemiņi tika sagaidīti un sveikti Vērgales bērnudārzā „ Kastanītis”. Pasākumu iesāka bērnudārza vadītāja Gaida Akerfelde , uzaicinot viesus radoši strādāt un labi atpūsties. Pasniedzot suvenīrus , siltus apsveikuma vārdus viesiem teica mūsu novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons. Un tad viesus priecēja mūsu bērnu sagatvotie priekšnesumi. Koncerta noslēgumā īstu jautrību izraisīja bērnu un viesu kopīgi dejotā plaukstiņpolka. Pēc tam mūsu ciemiņi muzeja vadītājas Mirdzas Sīpolas pavadībā varēja iepazīties ar Vērgales muzeju un Vērgales muižas kompleksu. Pēc pusdienām izrādījām ciemiņiem Pāvilostas novadu- Akmensraga bāku, Pāvilostas bērnudārzu „ Dzintariņš” un Pāvilostas Mākslas skolu , kur vērojām, kā tiek apstrādāts dzintars. Iepazīšanās ar Pāvilostas novadu noslēdzās ar svaigi kūpinātu zivju baudīšanu pie Dzintara Zamarīša - kā nekā dzīvojam taču pie jūras!
Bet diena ar to vēl nebeidzās. Tā kā šī tikšanās notiek pirms mūsu tautas lielākajiem svētkiem- Līgo svētkiem, tad gribējām viesiem kaut drusku parādīt, ko latvietim nozīmē līgot, pīt vainadziņus, dziedāt un iet rotaļās. Un visu to kopā lieliski parādīja mūsu labi pazīstamais folkloras ansamblis „ Atštaukas”.Arī ciemiņiem izdevās nopīt brīnišķīgus ziedu vainadziņus, piedalīties rotaļās un dzirdēt mūsu dziesmas.
16. jūnijs bija spraiga darba diena. Delegācijas pulcējās vērgales pirmsskolas izglītības iestādes „ Kastanītis” zālē, lai viena otrai pastāstītu un parādītu, kādas vizuālās mākslas tehnikas ieviesuši savos bērnudārzos no citām valstīm. Mēs demonstrējām vizuālās mākslas nodarbību 6- gadīgiem bērniem, kur praksē ieviesām tehniku, ko aizguvām no Turcijas kolēģiem. Nodarbībā uzaicinājām piedalīties arī viesus, kā rezultātā iznāca skaista radošu darbu izstāde no bērnu un viesu darbiem. Pārējās delegācijas prezentāciju veidā parādīja, kādas vizuālās mākslas tehnikas ieviesušas savās iestādēs. Pēcpusdienā iepazīstinājām savus ciemiņus ar Liepāju. Paldies atraktīvajam gidam Uldim Strēlim par interesanto stāstījumu. Arī mēs- vietējie , uzzinājām daudz ko jaunu. Ekskursiju noslēdzām Amatnieku namā, kur varējām iepazīties ar gandrīz visiem latviešu lietišķās mākslas veidiem un noslēgumā ādas apstrādes meistares Sanitas Zanderes vadībā radošajā darbnīcā katrs sev izgatavojām pītu ādas rokas siksniņu.
17.jūnija priekšpusdiena tika veltīta vizuālās mākslas mācīšanas metodoloģiskā materiāla apspriešanai. Runājām par materiāla struktūru, saturu un to, ka pēc materiāla izdošanas Rumānijā, šo materiālu katra valsts iztulkos savā valodā, bet pēc tam iepazīstinās ar šiem materiāliem arī kolēģus savās valstīs. Pēcpusdienā devāmies uz gleznaino Kuldīgu , kur pateicoties biedrības „ Kūrava” dvēselei Inai Celitānei mēs un mūsu ciemiņi uzzinājām daudz interesanta par Kuldīgu un piedalījāmies radošajā darbnīcā, darinot saktiņas. Vēlāk mūsu ceļš veda uz Alsungu, kur iepazīstinājām mūsu viesus ar Suitiem. Šis novads iekļauts UNESCO kultūras mantojumu sarakstā. Alsungas rijā visi varēja izgatavot smaržīgas ziepītes, pievienojot Latvijas pļavu zālītes, bet „ Spēlmaņu krogā” viņi paši varēja iemācīties cept sklandaraušus un, protams, varēja tos arī nobaudīt. Atceļā uz Liepāju parādījām ciemiņiem Jūrkalnes stāvkrastu, kur viņi pēc sirds patikas varēja izbradāties pa sāļo ūdeni un pārliecināties, cik skaista un varena ir Baltijas jūra.
Arī 18. jūnijs bija spraigs un darbīgs. Darba procesā precizējām turpmākos uzdevumus un mājas darbus, kas jāsagatavo uz ceturto tikšanās reizi Turcijā. Vietējais bitenieks Nauris Novads radošajā darbnīcā iemācīja klātesošajiem no vaska plātnītēm izgatavot sveces. Bet vakarā Liepājā restorānā „Medus” noslēdzām mūsu projekta 3. mītiņu.
Kad projektam atvēlētais laiks tuvojās noslēgumam, valstu pārstāves, atvadoties izteica savas domas par Latvijā pavadīto laiku un iegūto pieredzi. Apkopojot izteiktos viedokļus var secināt, ka Latvijā – Vērgalē pavadītā nedēļa viņu skatījumā bijusi patīkamiem iespaidiem bagāta.
RUMĀNIJA.
Šīs valsts pārstāvji uzskata, ka Latvija ir brīnišķīga zeme. Viena no dalībniecēm – Tita šeit jau ir otro reizi, jo šis ir otrais projekts, kurā viņa iesaistās. Pirmā projekta ietvaros viņa viesojusies Daugavpilī. Šoreiz visvairāk Titai patikusi viesmīlīgā uzņemšana, cilvēki un tradīcijas, kuras Latvijā ir koptas un ļoti bagātas. Rumānijas delegācijai ļoti patikusi Baltijas jūra un tās pludmale. Ļoti saistošas un interesantas ir likušās radošās darbnīcas un ekskursijas. Latvijā, viņas skatījumā, ir auksts laiks, tā kā Rumānijā pavasarī, bet, ja būtu tāda iespēja Tita un pārējās pārstāves noteikti uz Latviju brauktu vēlreiz! Un sarunas noslēgumā visas ir vienisprātis, ka jāiekļūst projektā un tad jau ceļš uz Latviju viņas atvedīs vēlreiz.
UNGĀRIJA.
Ungārijas pārstāves stāsta, ka Latvija ir brīnišķīga, mierīga zeme, kurā dzīvo gudri, draudzīgi un mierīgi ļaudis. Mūsu zeme, pēc viņu domām ir zaļa, ar bagātu dabu – skaistiem kokiem, puķēm, upēm un ezeriem. Pārsteigums esot bijis tas, ka Latvijā ir daudz mazāk cilvēku, nekā Ungārijā. Interesanti bijis vērot darbu Vērgales bērnudārzā, jo katrā valstī ir atšķirīgas metodes un pieeja darbam ar bērniem. Ungārijas pārstāves uzskata, ka Latvijā ir vieglāk strādāt ar bērniem, nekā Ungārijā, jo šeit vienā grupiņā ir mazāks bērnu skaits un bērni ir sadalīti pa vecumu grupām. Delegācijas vadītāja plāno tuvākajā nākotnē kopā ar savu ģimeni apmeklēt Latviju vēlreiz.
BULGĀRIJA.
Pārstāvēm no Bulgārijas Latvijā ļoti patīk, jo te ir skaisti un mierīgi. Viņām šķiet, ka cilvēki šeit vienmēr smaida, ir liela auguma, kulturāli un patīkami. Viena no delegācijas pārstāvēm stāsta, ka Latvijā pirmo reizi bijusi pirms 28 gadiem un šodien viņai ir ar ko salīdzināt. Patīkamas izjūtas viņās raisījis Liepājas apmeklējums, Baltijas jūra un rokmūzika. Ar bulgārietēm vairāk sarunājamies krievu valodā, kuru daudzi prot gan Latvijā, gan Bulgārijā. Visas četras sievietes ir vienisprātis – ja būs iespēja, noteikti brauks uz Latviju vēlreiz, jo šeit piesaista viss vienkāršais un cilvēciskais.
TURCIJA.
Lai arī Latviju grūti salīdzināt ar Turciju, tomēr šīs valsts pārstāves vērtē Latviju tikai pozitīvi. Vislabāk viņām šeit patīk Baltijas jūra un zaļā daba. Turcietes ir sajūsmā par draudzīgo un silto uzņemšanu Vērgales bērnudārzā, patīk visi darbinieki, kas šeit strādā. Viņas atzīst, ka jūtās Latvijā droši. Kādēļ? To raksturo gadījums, kad vienai no viņām bijušas veselības problēmas, bet viss ticis ātri un veiksmīgi atrisināts. Visas pārstāves atzīst, ka šajās dienās daudz ko redzējušas, viss ieplānotais notiek precīzi pēc programmas. Viņuprāt interesanti ir tas, ka, šeit Latvijā, pēc plkst.18.00 viss jau ir klusu un mierīgi, turpretī dienvidu zemēs visas aktivitātes šajā laikā tikai sākas. Ieguvums no viesošanās Latvijā ir - atšķirīgās metodes un uzdevumi bērnu izglītošanā, ko viņas varētu izmantot savā valstī. Turcijas pārstāves priecājas par Latvijas ēdieniem un bez garas domāšanas saka – noteikti brauksim uz Latviju vēlreiz!
Pēc svinīgām vakariņām kopā ar Solveigu Pētersoni un viņas atbalsta grupu mācījām viesiem latviešu tautas rotaļas un dejas. Noslēgumā visi vakara dalībnieki saņēma sertifikātus par dalību projekta 3. mītiņā Latvijā. Atvadoties no mums viesi teica paldies par daudzām jaunām idejām, ko varēs ieviest arī savos bērnudārzos, par to, ka iepazinuši Latviju no tās krāšnākās puses- skaista, zaļa daba, brīnišķīga jūra, jauki cilvēki. Visiem esot kļuvis skaidrs, ka latvieši patiešām ir lieli dziedātāji un dancotāji ar bagātām kultūras tradīcijām.
Un 19. jūnija rītā mēs mājām ardievas autobusam, kurš mūsu projekta partnerus aizvizināja uz Rīgas lidostu. Uz tikšanos atkal nākošajā mītiņā oktobrī Turcijā!
Liels paldies visiem, visiem, visiem, kas mūs atbalstīja un palīdzēja uzņemt viesus!
Iestādes un projekta vadītāja Gaida Akerfelde un Vita Braže
Foto: G.Akerfelde un V.Braže
Plašāku fotoreportāžu skatieties FOTOGALERIJĀ