Ceturtdiena, 18.07.2024
Rozālija, Roze

Muzejā notiek nodarbība par Sakas tautastērpa saglabāšanu

Muzejā notiek nodarbība par Sakas tautastērpa saglabāšanu

04.11.2015
     Pāvilostas novadpētniecības muzejā 3.novembrī notika nodarbība par Sakas tautastērpa saglabāšana, ko vadīja Kurzemes tautastērpu informācijas centra vadītaja Lia Mona Ģibiete.
    Viņa klātesošiem pastāstīja par to, kā pati aizrāvusies ar tautas tērpu komplektēšanu, aušanu un šūšanu, kā arī par informācijas par tautas tērpiem vākšanu un apkopošanu.  Sakas tautas tērps Liai Monai Ģibitei ir vismīļākais un vistuvākais, jo dzimtas saknes nāk no Pāvilostas.
    Kā spilgtu momentu Lia Mona Ģibiete atceras 2003. gada XXIII Vispārējo latviešu Dziesmu svētku tautastērpu skati, kur Sakas novada tautas tērps nominācijām "Visprecīzāk nokomplektētais tērps" ieguva godpilno pirmo vietu.
     Kurzemes tautastērpu informācijas centra vadītaja Lia sanākušajiem pastāsta, ka Sakas tautastērps ir vienīgais sava veida tautastērps Latvijā, tam ir atšķirīgs krāsu zieds, brunču audumam izmantots dreļļu raksts. Sakas tautastērps ir piedzīvojis dažādus laikus un dažādus interpretējumus, tā savas korekcijas ieviesis gan Padomju laiks, gan mūsdienu izpratne par dreļļu raksta aušanu un tautas tērpa komplektēšanu.
    Neskatoties uz atšķirīgajiem rezultātiem, šodien vēlme dižoties Sakas tautas tērpā aug augumā. Īpaši priecē tērpa valkātāju interese un uzdotie jautājumi patieso risinājumu meklējot.
     Muzeja mansarda zālē, kur ar izcilo tautas tērpu pazinēju Liu Monu Ģibieti satikās gan Pāvilostas aušanas pulciņa dalībnieces, gan novada rokdarbnieces, gan VPD "Vergalīte" dejotājas, kurām katrai jau ir pa Sakas tautas tērpam, gan vidusskolas skolnieces un citi interesenti, tika demonstrēti audumi, rokdarbi, rotas un tautastērpa daļas.
     Pasākuma laikā izvērsās liela diskusija tieši par Sakas tautas tērpa darināšanu un nēsāšanu. Lia atbildēja uz jautājumiem gan par to, kādos svētkos piederētos ietērpties tautas tērpā, gan par vīriešu tautas tērpa pieskaņošanu Sakas sievas tautas tērpam, gan par rotu  un galvas segas nēsāšanu dažādos pasākumos.
    Pavilostas novadpētniecības muzeja vadītāja Irina Kurčanova atzīst, ka pasākums bijis ļoti vērtīgs un guvis lielu atsaucību, kopumā pulcējot 29 interesentus. Nodarbībai noslēdzoties vēl daudzi vēlējušies privāti konsultēties ar Liu Monu Ģibieti par Sakas tautas tērpa niansēm.
 
Marita Kurčanova,
sabiedrisko attiecību speciāliste
 
Foto: M.Kurčanova
 
 
 
 
 
 
« Atpakaļ