Trešdiena, 22.01.2025
Austris

Novada bibliotekāri smeļas pieredzi Vidzemē

Novada bibliotekāri smeļas pieredzi Vidzemē

01.07.2016
    27. un 28. jūnijā seši mūsu novada bibliotekāri pievienojās Liepājas CZB organizētajam pieredzes apmaiņas braucienam uz Vidzemi.
   Pirmajā viesojāmies Ādažu bibliotēkā, kura pavisam nesen pārjurģojusies uz jaunām, plašām, gaišām telpām. Jauni plaukti, mēbeles un tādēļ smaidīgas bibliotekāres. Man vērtīga likās ideja par brīvdabas grāmatu apmaiņas plauktu “Lasītājs - lasītājam”, to izmantosim arī mūsu bibliotēkas darbā.
    Pa ceļam uz Minhauzena muzeju piestājām apskatīt Balto kāpu Saulkrastos. Priecēja ērtās laipas, skatu laukumi, kāpnes, bērnu rotaļu laukumi un kārtība. Baltajā kāpā izveidota savdabīga instalācija – divi gulbji, lai būtu īpaša vieta, kur fotografēties jaunajiem pāriem. Vai nu mēs sliktākas, bildējāmies arī mēs. Minhauzena muzeju bijušie Liepājas rajona bibliotekāri apciemoja vēl tā vecajās telpās iepriekšējā gadu simtenī, tādēļ ar interesi vērām jaunā muzeja durvis. Skaisti, spoži, bet man laikam vecais muzejs patika labāk. Lai gan jāsaka, ka ir izveidota gana iespaidīga un plaša atpūtas vieta, bet viss maksā, arī takas.
    Tālāk ceļš mūs veda uz Liepupes pagasta Tūjas bibliotēku, kura lasītājiem durvis vēra vien 2007. gadā parastas daudzīvokļa mājas dzīvoklī. Tās dzīve mums likās saprotama. Bibliotēkā strādā tikai viena, bet ļoti enerģiska darbiniece Zeltīte, kura pieskata arī Tūjas Zinību centra telpas, kurās pati ierīkojusi izstāžu zāli. Apskatījām tiešām interesantu Agņa Šmita fotoizstādi “Priekšmetu filozofija”. Kā saldais ēdiens mums tika piedāvāta tikšanās ar jauka, godalgota daiļdārza saimnieku Ojāru Kiršteinu, kurš savos 80 gados aizrāvies ne tikai ar tūjām, bet arī ar akmeņiem un latvju zīmēm. Nakšņojām savdabīgā, bet ļoti skaistā vietā – “Meža salas”. Iesakām visiem.
    Otrā rītā devāmies uz jauno Limbažu galveno bibliotēku. Te nu jāsaka tā – ne aprakstīt, ne izstāstīt. Uz doto brīdi skaistākā, gaumīgākā, modernākā bibliotēka Latvijā. Limbažu bibliotēkai tika izstrādāti 3 jaunas bibliotēkas projekti, kuru celtniecības izmaksas būtu mērāmas 3 un 4 miljonos. Tādas naudas pašvaldībai nebija. Te pēkšņi tika pārdots kāds liels nakts klubs un pašvaldība pieņēma lēmumu to nopirkt. Pārbūve ir bijusi patiešām veiksmīga. Darbā tika iesaistīti zinoši arhitekti, dizaineri, mākslinieki un celtnieki. Rezultāts ir fantastisks. Mēs saprotam, ka tā ir cita līmeņa bibliotēka, bet arī te mums ir ko  mācīties – jāpiesaista gudri un zinoši speciālisti, lai ieguldītie līdzekļi un padarītais darbs būtu iespējami labākais, ko dotā situācijā var sasniegt.
    Apmeklējām Bārdu dzimtas memoriālo muzeju. Šajā vietā laiks ir apstājies. “Rumbiņu” sēta ir tieši tāda, kādu to atstājuši tās saimnieki. Un rodas vēlme pārlasīt Friča Bārdas dzeju… Vēl apskatījām mākslinieka Oļega Auzera darbus viņa veidotajā Sudraba muzejā. Darbi apbrīnojami filigrāni. Tie tiek pasniegti prominentām ārvalstu personām kā dāvanas no mūsu valdības. Mākslinieks darina dažādas balvas festivāliem, konkursiem. Priecē tas, ka viņam ir mācekļi.  Pie muzeja ir izveidota skulpturāla kompozīcija “Mīlas vārti”. Tajā savijas ozols ar ābeli, neiztrūkst ne čūskas, ne ābola, bet mīlas apliecinājuma lapiņa ar iegravētiem jaunlaulāto vārdiem, un kāzu dienas datumu, kura tiek pievienota šai kompozīcijai maksā 30 eiro. Varbūt ko jaunlaulātajiem veltītu izveidot arī mūsu novadā? Ceļojuma noslēgumā ciemojāmies kādā pavisam neparastā dārzā. Saucas – Veselības augu brīvdabas funkcionālā ekspozīcija. Jāņa Ulmja kolekcijā ir vairāk kā 300 veidu cilvēka organismam, veselībai nepieciešamu augu. Pie katra augu dobes ir  piestiprināts tā nosaukums ar cipariem, kuri  apzīmē auga pielietojumu. Piemēram lupstājs ir vērtīgs deviņās no divdesmit četrām viņa minētajām pozīcijām – šķīdina nierakmeņus, attīra organismu, asinis, stiprina, stabilizē nervu sistēmu, stabilizē kuņģa un zarnu traktu, gremošanu, līdz saaukstēšanās gadījumos, elpceļiem, pret gripu un astmu, lieto pie ginekoloģiskajām saslimšanām, pret aknu un žults ceļu saslimšanām, paaugstina potenci un mazina tūsku. Īsta brīnumzālīte. Visinteresantāk bija lasīt tieši mums ikdienā sastopamo augu aprakstus. No kaltētiem augiem tiek veidoti īpaši maisījumi visdažādākajām saslimšanām vai arī profilaktiski sava organisma stiprināšanai. Ticēt to iedarbībai vai ne, tas katra paša ziņā, bet aizdomāties par savu veselību tas mums lika visiem.
    Gribas teikt mīļu paldies ekskursijas organizētājiem, visiem tās 33 dalībniekiem un mūsu šoferītim Egonam par novada bibliotekāru nogādāšanu izbraukšanas vietā un pēc tam sagaidīšanu, lai aizvestu mājās.
 
Visu ceļojušo bibliotekāru vārdā – Daina Vītola,
Ziemupes bibliotēkas vadītāja
 
Foto no dalībnieku personīgā arhīva
 
 
 

 

« Atpakaļ