Vērgales skolas ekskursija uz Rīgu
27.05.2016
Pateicoties Vītolu fonda atbalstam, 35 Vērgales pamatskolas 5., 6., 8., 9. klašu skolēni 3. maijā devās ekskursijā ar mērķi izzināt Latvijas vēsturi, iepazīt Latvijas kultūrvēsturisko novadu – Kurzemes, Zemgales, Vidzemes, Latgales – mantojumu no 17. gadsimta līdz 20. gadsimta vidum.
Šogad devāmies uz Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju un iepazinām Vecrīgas jūgendstila senās celtnes. Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā daudzi skolēni bija pirmoreiz, tāpēc bija pārsteigti par plašo 87 hektāru teritoriju, par senajām mājām, priekšmetiem, kas atvesti un sakopoti vienuviet no daudzajām Latvijas sētām. Īpaši abas gides stāstīja par Kurzemes sētu un piekrastē dzīvojošo lībiešu zvejnieku dzīvi pat pirms vairākiem gadu simtiem. Tā bija vienreizēja iespēja tuvāk iepazīt savas saknes, redzot tā laika etnogrāfiskos priekšmetus – pagātnes lieciniekus.
Savukārt gides Kristīnes Lozovskas stāstījums mums ļāva piedalīties ceļojumā pa viduslaiku Rīgu. Gides pavadībā izstaigājām šaurās Vecrīgas ieliņas, iztēlojāmies, kā dzīvoja Rīgā pirms vairākiem gadu simtiem, ar ko pilsētnieki nodarbojās, kā dzīvoja, par ko priecājās vai bēdājās. Daži fakti bija pārsteidzoši, piemēram, ka bende darbojās līdz pat 19. gadsimta vidum un viņam turklāt bija ap 100 padoto. Stingri likumi valdīja vidusslaiku Rīgā. Sevišķs ir Kaķu nams, ēka ir celta 1910. gadā, uz tās kūkumu uzmetis sēž kaķis. Savā laikā ēka ar kaķi uz jumta pat izraisījusi skandālu un tiesas prāvu, jo kaķa novietojums nav paticis pilsētas varai, likuši to pagriezt citā virzienā.
Tā kā janvāra mēnesī skolā atzīmējām Barikāžu laiku, tad varējām skatīt barikāžu dalībnieku piemiņas vietas Vecrīgā. Esot Vecrīgā, skolēniem bija iespēja iztēloties barikāžu notikumus savām acīm. Šī ekskursija būs kā pamats nākamajai interaktīvajai spēlei, kas notiks septembrī, kad atsauksim atmiņā redzēto.
Saulainā diena radīja mūsos labu noskaņojumu un patiku par dzirdēto un redzēto.
Paldies Monreālas Latviešu Sabiedriskajam centram par piešķirto finansējumu projekta īstenošanai!
Direktora vietniece mācību darbā
Anda Blūmane
Foto: Dace Dunaiska, Anda Blūmane
« Atpakaļ