Ceturtdiena, 21.11.2024
Andis, Zeltīte

“Vērgalītes” pūram pievienots Rucavas tautastērps

“Vērgalītes” pūram pievienots Rucavas tautastērps

31.08.2018

    Pērn, piedaloties projektu konkursā “LMT Latvijai” un iegūstot finansējumu 2000 EUR apmērā, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Vērgalīte” dejotāji izvēlējās darināt Rucavas tautastērpu, kurš vēl nebija kolektīva tautastērpu kolekcijā, kā arī papildināt jau esošos tautastērpus ar jaunām detaļām. Vēl Vērgales pagasta svētku rītā meistares šuva pēdējās vīles tērpam, ar ko bija paredzēts noslēgt tautastērpu parādi Vērgales svētku laikā. Par projekta līdzekļiem iegādātas arī naģenes vīriem, zeķes un vēl šis tas, kas tautastērpiem trūcis.
      Rucavas novads ir viens no Kurzemes tradīcijām bagātākajiem novadiem, rucavnieces savu bagātību izrādīja ar izšuvumiem rotātu kreklu un dzintara piespraudi “kniepķenu”, ņieburu ar brokāta lentām, trīs krāšņām villainēm, saspraustām ar lielām, kaltām saktām, kā arī tradicionālo Rucavas sievu galvasautu “nāmatu”, kuram virsū uzsiets lakats. Rucavas vīra lepnums ir tumši zilais, brokāta lentām izrakstītais garais mētelis un ādas josta ar metāla sprādzi. Par vīru mēteli var teikt, ka šis viens no retajiem eksemplāriem Latvijā, jo arī pašiem rucavniekiem pūrā vīru mētelis nav. Šis tapis no nīcenieces Artas Vecbaštikas mājās esošā eksemplāra. Kā uzsver “Vērgalītes” projektu vadītāja Ineta Brensone: “Esam priecīgi un krāšņi!”
     Projekta “LMT Latvijai” mērķis ir veicināt sabiedrisko dzīvi Latvijas novados, atbalstīt privātpersonu, juridisku personu un nevalstisko organizāciju iniciatīvas novadu sabiedriskās dzīves izaugsmei, īpaši atbalstot vides uzlabošanas projektus, projektus ar plašu sabiedrības iesaisti un aktīva dzīvesveida popularizēšanu. “Vērgalīte” izsaka lielu pateicību ikvienam, kas nobalsoja par projektu, kas ļāva kolektīva pūrā iekļaut jaunu tautastērpu, ar ko lepoties gan tuvākā, gan tālākā apkaimē. Jau zināms, ka “Vērgalīte” savus tērpus izrāda ne tikai dejojot, bet arī uzvedot tautastērpu parādes un piedaloties Dziesmu un deju svētku laikā notiekošajās tautastērpu skatēs, kur iegūtas godalgotas vietas. Kopumā “Vērgalītes” pūrā tagad ir Asītes, Priekules, Sakas, Kuldīgas, Alsungas, Lībiešu, Nīcas, Pērkones, Rucavas, Liepupes, Zaļenieku, Abrenes novadu tautastērpi.     

 

Rucavas tautastērpa un cepuru darinātāji:

Audējas:
Gaida Gertnere
Ilze Šķubure
Velga Žindule

Krekla izšuvēja:
Inta Ambrēna

Sievas tērpa darinātāja:
Lia Mona Ģībiete

Vīra tērpa darinātāji:
SIA “Muduri”

Cepuru un adīto zeķu darinātāja:
Jeļena Treide

Rotu meistari:
Andris Grebis
Zenta Vinogradova

 

 

 

« Atpakaļ