Pāvilostas muzejā atklāj ekspozīciju par zvejniecības tēmu
13. jūlijā Pāvilostas novadpētniecības muzejs svinīgi atklāja savu jauno, pastāvīgo ekspozīciju “Jūriņ’ prasa smalku tīklu”. Ekspozīcija ir veidota kā papildinājums muzeja pamata ekspozīcijai, to saviem apmeklētajiem piedāvājot kā mūsdienīgu, 21. gadsimta jaunāko tehnoloģiju pielietojuma un vēsturiski tradicionālā mantojuma apvienojumu. Ikvienam ekspozīcijas apmeklētājam ir iespēja uzvilkt 3D brilles un iejusties zvejnieka lomā gan ar murdiem zvejojot nēģus Sakas upē, gan ar nelielu zvejas kuģīti izbraukt zvejā Baltijas jūrā, kā arī uzkāpt uz Baltikas tipa zvejas kuģa un doties tālākā selgā.
Svinīgo lentu grieza un ekspozīciju atklāja Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons, Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītāja Irina Kurčanova un Palangas Kultūras departamenta vadītājs Robertas Trautmanas.
Ekspozīcija izvietota muzeja trešajā ēkā, kas kādreiz kalpoja kā saimniecības un malkas šķūnis, bet, pašvaldībai īstenojot Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda projektu “Lielgabarīta zvejas priekšmetu ekspozīcijas izveide Pāvilostas novadpētniecības muzejam”, tika uzbūvēta jauna ēka, kurā ir izvietot lielgabarīta ekspozīciju par zvejniecības tēmu ar interaktīviem elementiem.
Jau kopš Pāvilostas dibināšanas iedzīvotāji nodarbojušies ar zvejniecību. Tieši zvejniecība ir bijis pamats ciema un vēlākos gados – pilsētas izveidei. Pāvilosta apkārtējiem vienmēr asociējusies ar jūru, zvejas laivām, tīkliem un gardām zivīm. Tomēr Pāvilostas novadpētniecības muzejā pamata ekspozīcijā apskatāma vien neliela daļa no vietējo iedzīvotāju pamatnodarbošanās – zvejniecības, kas bija agrākā Pāvilostas ciema ekonomiskais pamats un izaugsmes veicinātājs.
Pāvilostai kā bijušajam zvejniekciematam ir senas zvejniecības tradīcijas. Pāvilostas novadpētniecības muzejs jau agrāk uzsāka izpētīt un apkopot materiālus par vietējām, Pāvilostai raksturīgām nodarbēm un tradīcijām. Darba procesā Pāvilostas novadpētniecības muzeja darbinieki nonāca pie secinājuma, ka ir nepieciešams dokumentēt, uzkrāt, demonstrēt un eksponēt iedzīvotājiem materiālus un priekšmetus par reņģu, brētliņu, mencu, bušu, lašu zveju Baltijas jūrā un nēģu zveju Sakas upē. Tādējādi saglabājot kā Pāvilostas, tā arī visas Latvijas Rietumu piekrastes būtību un tradīcijas. Jaunizveidotā ekspozīcija “Jūriņ’ prasa smalku tīklu”, kas veidota par zvejniecību Pāvilostā, dod muzeja apmeklētājiem vispusīgu informāciju par zvejas tradīcijām un zvejniecības priekšmetiem, veicina lokālās vēstures izpratni un piederības sajūtu.
Sveikt Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītāju un kolektīvu ar jaunās ekspozīcijas atklāšanu bija ieradušies gan LAT/LIT projekta “Palanga. Pāvilosta: “Jūras iedvesmota vēsture” Palangas partneru delegācija, gan Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons, gan citi sadarbības partneri no pašvaldības iestādēm, kā arī draugi, paziņas un citi interesenti. Sveikšanas brīdī izskanēja daudz labu vārdu un vēlējumu muzeja kolektīvam.
Svinīgajā pasākumā tika apbalvoti arī fotokonkursa “Pie jūras dzīve mana” pirmo trīs vietu ieguvēji. Godpilno 1. vietu ieguva Kate Pelnēna par fotogrāfiju “Pavadot sauli”, 2. vietā ierindojās Marika Sloskāne ar fotogrāfiju “Nēģu zveja”, bet 3. vietu guva Rolfs Jansons ar foto “9. vilnis”, bet īpašu veicināšanas balva muzeja vadītāja pasniedza Silvijai Irēnai Mauriņai par fotogrāfiju “Zelta saule”.
Muzeja vadītāja Irina Kurčanova un pašvaldības projektu koordinatore Vizma Ģēģere izmantoja šo brīdi, lai pateiktu paldies visiem tiem, kuri iesaistījās un palīdzēja muzeja ekspozīcijas tapšanā. Īpaši liels paldies tiem Pāvilostas zvejniekiem un zvejas uzņēmumiem, kuri labprātīgi uzņēma filmēšanas grupu uz zvejas laivas un kuģiem un ļāva dokumentēt viņu sūro darbu un ikdienu. Kas no tā visa sanāca, ir iespējams aplūkot caur ekspozīcijā pieejamajām 3D brillēm.
Marita Kurčanova,
sabiedrisko attiecību speciāliste
Foto: M. Kurčanova
Palangas Kultūras departamenta vadītājs Robertas Trautmanas un Palangas Kūrorta muzeja vadītāja pienākumu izpildītāja Virgīnija Paluckiene
Palangas delegācija un Pāvilostas pārstāvji
« Atpakaļ