Ceturtdiena, 26.12.2024
Megija, Dainuvīte, Gija

Biedrība “VPDK Mārsils” ar projekta īstenošanu vēlas izglītot sabiedrību

Biedrība “VPDK Mārsils” ar projekta īstenošanu vēlas izglītot sabiedrību

27.03.2018

   

    Biedrība “VPDK Mārsils” 2017. gada vasarā uzsāka projekta “Alsungas tautastērpa izgatavošana Pāvilostas vidējās paaudzes deju kolektīvam “Mārsils”” īstenošanu. Projekta finansējums tika rasts no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) apakšpasākuma "Darbības īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju" aktivitātē  "Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas". Projekta kopējās attiecināmās izmaksas sastāda EUR 19 868.20, kur ELFLA finansējums ir  EUR 17 881.38 jeb 90% apmērā no kopējām attiecināmām izmaksām, bet Pāvilostas novada domes līdzfinansējums - EUR 1 986.82 jeb 10% apmērā no kopējām attiecināmām izmaksām.

    Rakstot projektu un iesniedzot pieteikumu ELFLA Leader programmā, biedrība “VPDK Mārsils” vēlējās izgatavot autentiskus Alsungas novada tautas tērpus deju kolektīvam "Mārsils", tomēr uzsvars tika likts arī uz sabiedrības izglītošanu par autentisko tautastērpu, tā nozīmi un valkāšanu, radot interesi par latviskajām vērtībām.

    Pāvilostas pilsētas kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīva “Mārsils” dalībniece Anta Zamarīte par Alsungas tautastērpus stāsta: “Man ļoti patīk Alsungas tautastērps. Tas ir košās krāsās un tajā ir ērti dejot. It īpaši skaistas ir raibās zeķes, un pirmo reizi ir iespēja uzvilkt svārkus, kas ir kā sarafāns, bet vienlaicīgi ļoti ērts un praktisks. Kā jau ikviens tautastērps, arī Alsungas tērps liek sajust sevī latviskumu un būt lepnam par to, ka esi latvietis. Tas ceļ latvisko pašapziņu.” Savukārt ilggadēja Pāvilostas vidējās paaudzes deju kolektīva dejotāja Rudīte Jance, kas pati nāk no Alsungas puses, atklāj, ka Alsungas tautastērps viņai ir ļoti īpašs. Tas vienlaikus atgriezis pie dzimtas saknēm un dzimtajām mājām, un licis vēlreiz domās izstaigāt dzimto pusi. Rudīte stāsta, ka ikviens tautas tērps uzliek lepnumu uz pleciem un iztaisno muguru, taču vēl īpašākas sajūtas un vēl lielāks lepnums ir tieši par Alsungas tautastērpu.  Bet VPDK “Mārsils” dejotājs Valērijs Kurčanovs par Alsungas tautastērpu izsakās sekojoši: “Līdz šim deju pārī skaistākās bija meitenes, gan ar brunču rakstu un krāsu, gan ar košu lakatu galvā. Taču Alsungas tautastērpā ir pavisam otrādi – tie skaistākie ir vīri ar melno cepuri un bruslaku, kam ap vidu aplikta misiņa sleņģene. Lai gan varētu likties, ka ir grūti dejot mētelī, taču tā nemaz nav. Melnais vīru svārks ar divrindu pogām jeb  bruslaks pieprasa lepnu tā valkātāju. To uzvelkot gribējās iztaisnot muguru un izriest krūti uz priekšu. Alsungas tautastērps ir īsts latviešu vīrieša tērps, kas tautās nesams un valkājams ar lepnumu un godu.”

     Projekta “Alsungas tautastērpa izgatavošana Pāvilostas vidējās paaudzes deju kolektīvam “Mārsils”” ietvaros izgatavoti 10 sieviešu tērpu un 10 vīriešu tērpu komplekti.

 Sievu tautas tērpu komplekts sastāv no:

- svārkiem, ka šūti no melanžēta vilnas auduma tumši violetā krāsā;

- jakas -  melnas, oderētas vadmalas, blīva vilnas auduma jakas ar rotājumiem izšūtu priekšpusi;

- tautiskā krekla ar apkakli - tunika veida tautiskais krekls ar izšūtu stāvapkakli un garām, krāsaini izšūtām, pieguļošām aprocēm;

- krekla apkakles - atsevišķi noņemamas, ar krāsainiem vilnas diegiem un smeldzēm (pērlēm) izšūta;

- tautiskām zeķēm - rakstaini adītas vilnas zeķes atbilstoši etnogrāfiskajam Alsungas novada tautas tērpam;

- galvassegas - kokvilnas auduma, Jūrkalnes apakšcepure ar tamborētu kokvilnas mežģīni un zīda lakats (ragu lakats) ar ieaustu lakata zīmējumu;

- jostas - austas Suitu tautas tērpa jostas;

- sakta - krekla sakta ar 4 zīlēm;

- deju kurpēm - melnas ādas sieviešu tautas deju kurpes uz papēdi un lenci;

- villaines - austa Suitu tautas tērpa villaine rūtaina – sarkani-dzelteni-melnā krāsu salikumā;

- villaines saktas - villaines sakta ar vismaz 16 zīlēm, dzeltenā metāla.

Savukārt vīru tautas tērpu komplekts sastāv no:

- biksēm - baltas, Alsungas novadam atbilstošas bikses;

- mēteļa (bruslaka) - melni pusgarie vīru svārki ar divrindu perlamutra pogām, stāvapkakli un mugurpusē sīkām krokām;

- sleņģenes - metāla sleņģene (misiņa) ar liektu, divdalīģu sprādzi;

- cepures - melna vīriešu cepure ar kranci, raksturīga Alsungas novada tautas tērpam;

- tautiskā krekla - balts, tunika veida, tautiskais krekls ar uzšūtiem uzplečiem;

- lakata - zīda vai smalkas kokvilnas lakats, atbilstoši Alsungas tautas tērpam.

Pāvilostas vidējās paaudzes deju kolektīvs “Mārsils” jaunos Alsungas tautastērpus Pāvilostas novada iedzīvotājiem un citiem interesentiem prezentēs 2018. gada 1. maijā Pāvilostas pilsētas kultūras nama 70. jubilejas pasākumā.

 

Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai pieejams Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē

 

Biedrības “VPDK Mārsils”  valdes locekle

Marita Kurčanova

 

BDR Liepājas rajona partnerība

Foto: B. Puriņa, M. Kurčanova, A. Klestrovs

 

« Atpakaļ