Izdod kopkrājumu "Dzintargraudi"
Trešdienas, 7. novembra, vēlā pēcpusdienā nelielo pašvaldības semināru un izstāžu zāli pamazām piepildīja tie novada iedzīvotāji, kuriem tuva ir dzeja, māksla, mūzika un grāmatas, jo māksla izdaiļo ikviena cilvēka iekšējo pasauli.
Šajā dienā svētki tika svinēti kādai ļoti īpašai grāmatai. Grāmatai, kura ilgi lolota kā sapnis. Grāmatai, kuras tapšanā ieguldīts liels darbs un neatlaidība. Grāmatai, kurai nosaukums dots “Dzintargraudi” un kurā apkopoti mūsu novada literātu dzejoļi, stāsti un esejas, kas bagātīgi ilustrētas ar skaistiem Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolas mākslas nodaļas audzēkņu grafikām.
Sākotnēji grāmatas veidošana un izdošana tika plānota kā Pāvilostas novada iedzīvotāju dāvana Latvijas valstij 100. gadadienā. Taču grāmatas atklāšanas svētkos neviļus Latvijai gatavotā dāvana bija kā balva sev pašiem – veidotāju gandarījums par kopkrājuma “Dzintargraudi” iznākšanu, autoru prieks par literārā darba publiskošanu un bērnu sajūsma par grāmatā ieraudzīto zīmējumu.
Kopkrājuma veidošanas ceļš iesākās jau 2017. gada agrā pavasarī, kad pirmo reizi Pāvilostas novada informatīvā izdevumā tika nopublicēts paziņojums ar aicinājumus iedzīvotājiem “Palīdzi tapt Pāvilostas novada grāmatai!”, kurā, gatavojoties Latvijas valsts simtgadei, ikviens tika aicināts iesūtīt dzeju, esejas, īsprozu, tēlojumus un stāstus par Pāvilostu, Vērgali, Ziemupi, Saraiķiem un citām novada vietām. Diemžēl pirmajā uzsaukumā iedzīvotāju atsaucība bija ļoti niecīga, tādēļ sekoja vēl viens aicinājums un neatlaidīgs, dažbrīd pat uzmācīgs Pāvilostas novada bibliotekāru darbs, lai aicinātu un aģitētu rakstošos novada iedzīvotājus dalīties ar saviem daiļdarbiem. Un šāds neatlaidīgs darbs vainagojās arī ar panākumiem. Krājumā ir apkopoti 32 autoru 47 darbi - dzejoļi, esejas un stāsti. Liels atbalsts grāmatas tapšanā bija arī Pāvilostas vidusskolai un personīgi literatūras skolotājai Annai Kažei, kuras skolēni bija vieni no aktīvākajiem literāro darbu iesniedzējiem. Kā arī lielu ieguldījumu deva Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolas skolotājas Inita Zingnika, Ruta Ozola un Antra Mazika 11 mākslas nodaļas audzēkņi, kuru skaistie darbiņi papildina grāmatā esošos literāros darbus. Visu iesaistīto cilvēku aizrautīgs un skrupulozs darbs vainagojās ar skaistas un paliekošas vērtības – kopkrājuma “Dzintargraudi” izdošanu.
Grāmatas atklāšanas pasākums iesākās ar vērgalnieces Noras Kurmes dziedātu dziesmu "Pie jūras dzīvē mana". Noras izjustajam dziedājumam līdzi dziedāt sāka visi klātesošie. Kopkrājumā ir publicēti ne tikai novadnieku dzejoļi un stāsti, bet arī Pāvilostas pilsētas himnas vārdi un notis, kā arī Vērgales himna, kurai mūzikas autore ir Nora. Par šo nozīmīgo devumu Vērgales pagastam Mairita Vītola par piemiņu Norai dāvāja grāmatu “Dzintargraudi”.
Pasākumu turpināja Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolas skolotāja Antra Mazika, kura ir arī grāmatas māksliniece un maketa autore. Viņa atklāja, ka kopkrājuma “Dzintargraudi” nosaukums nav nejaušs. Tas atklāj katra grāmatā iekļautā darba spožumu, mīļumu un siltumu, gluži kā dzintars.
Apsveikumu un sveicienu šai skaistajā dienā bija daudz – gan no bibliotēkas kolēģiem, gan no lasītājiem, gan no pašiem darbu autoriem. Un arī vēstulītē īpaši sirsnīgs sveiciens no kopkrājuma literārās redaktores Gunitas Bokas, ko klātesošajiem nolasīja Pāvilostas bibliotēkas vadītāja Mairita Vītola.
Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons, sveicot ar grāmatas atvēršanas svētkiem, uzsvēra, ka šajā tehnoloģiju laikmetā grāmata vienmēr būs aktuāla, un pauda lepnumu par novada literātiem un bērniem, kas ļāvuši nedaudz ielūkoties viņu iekšējā pasaulē caur dzeju, prozu vai zīmējumu. Sniedzot ziedus bibliotēkas vadītājai par Mairitai Vītolai, domes priekšsēdētājs pateicās par ieguldīto darbu grāmatas veidošanā. Savukārt bibliotēkas vadītāja un grāmatas veidotāja Mairita Vītola pateicās pašvaldībai un domes priekšsēdētājam par finansiālo atbalstu.
Pasākuma ietvaros notika arī dzejas un eseju priekšlasījumi no kopkrājuma “Dzintargraudi”. Tos klausītājiem sniedza Antra Mazika, Kristiāna Šeiko, Elīna Horna un Mairita Vītola.
Turpinājumā Mairita Vītola aicināja grāmatā iekļauto darbu autorus svinīgi saņemt kopkrājumu “Dzintargraudi”. Klātesošie autori pateicās par dāvinājumu. Kāds solīja turpināt rakstīt, vēl kāds dalījās ar savu stāstu par darba tapšanu, bet visi kopā vienojās, ka priecātos par vēl kāda kopkrājuma tapšanu.
Kopkrājuma “Dzintargraudi” vāka autore ir Laila Vītola, kura reiz ir mācījusies Pāvilostas mākslas skolā, un kuras darbu skolas mapēs atrada skolotājas Antra un Inita. Darbs tik ļoti atbildis grāmatas būtībai, ka tika nolemts no tā veidot grāmatas vāku. Liels pārsteigums un emocionāls brīdis bija Ziemupes bibliotēkas vadītājai Dainai Vītolai, uzzinot, ka tieši viņas meitas darbs ir izvēlēts vāka noformējumam.
Reizē ar kopkrājuma atklāšanas svētkiem svinīgi tika atklāta arī Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņu grafikas un gleznojumu izstāde, kurā aplūkojami grāmatā publicētie skolas audzēkņu grafiskie darbi un vasarā, skolas organizētajā plenērā “Zaļā klase” tapušie gleznojumi. Skolas direktore Inga Šnore pasniedza ziedus un pateicās skolotājām Initai un Antrai par ieguldījumu izstādes tapšanā, bet Mairitai Vītolai – par sadarbību.
Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolas mūzikas nodaļas audzēkņi bija tie, kas zālē sanākušos priecēja ar skaistiem skaņdarbiem -vijolnieces Alise Aleksandra Griškēviča un Elīna Freidenfelde, skolotājas Jeļenas Doroņinas muzikālajā pavadījumā, un ģitārists Reinis Vītoliņš, skolotāja Helmuta Audera pavadījumā.
Pasākuma izskaņā Mairita Vītola atklāja, ka grāmata ir sirdsdarbs, kas, diemžēl, par naudu nebūs iegādājams. Taču ikvienam, kas vēlēsies savā īpašumā iegūt kopkrājumu “Dzintargraudi”, būs aktīvi jāiesaistās novada bibliotēku rīkotajos pasākumos un aktivitātēs, tādējādi kā balvu saņemot šo grāmatu. Tāpat Mairita norādīja, ka katrā novada bibliotēkā kopkrājums būs pieejams un izlasāms.
Vēl noslēgumā ikvienam pasākuma viesim bija iespēja uzkavēties bibliotēkas telpās, neformālā gaisotnē pārrunāt grāmatas tapšanas gaitu un iekļautos darbus, kā arī baudīt svētku kliņģeri.
Vēlreiz sakām paldies visiem darbu autoriem – Guntaram Račam, Uldim Marhilēvičam, Annijai Ansonei, Aivaram Gravam, Dinai Beltei, Ilzei Jackēvičai Voitkēvičai, Sanijai Bērziņai, Daigai Kadeģei, Ingunai Kopštālei, Agrim Pīrāgam, Lūcijai Tomilovai, Ērikai Matisonei, Montai Pētermanei, Intai Priedoliņai, Astras Rancānes ģimenei (par atļauju publicēt dzejoli “Ziemupe”), Kristiānai Šeiko, Lainei Šilderei, Andrai Lankai, Vitai Vanagai, Rasmai Vērniecei, Kristai Karlsonei, Norai Kurmei, Zigurdam Kārlim Pētersonam, Itijai Ozoliņai, Helvijam Sprūdam, Jānim Štokmanim, Markusam Grinhāgenam, Annijai Muižniecei, Elvitai Freidenfeldei, Samantai Sļesarenko, Kitijai Tuzei, Ēvaldam Albertam Galeckim, Lienei Pāvilai, Esterei Krēsliņai, Paulai Pētermanei, Ingai Šlangenai, Ievai Šlangenai, Rūdolfam Priedoliņam, Gundegai Matisonei, Elīnai Freidenfeldei, Elvitai Uzarei, Līvai Zamarītei, Aļonai Vešņakovai un Lailai Vītolai.
Marita Kurčanova,
sabiedrisko attiecību speciāliste
Foto: M. Kurčanova
« Atpakaļ