Trešdiena, 22.01.2025
Austris

Vidējās paaudzes deju kolektīvs "Mārsils" skatē saņem augstāko vērtējumu

Vidējās paaudzes deju kolektīvs "Mārsils" skatē saņem augstāko vērtējumu

25.04.2019

 

Sestdien 13.aprīlī Liepājas olimpiskā centra Rožu zālē notika Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra organizēta Liepājas deju apriņķa deju kolektīvu skate - koncerts “No visas sirds un tā pa īstam”, kur piedalījās deju kolektīvi no Liepājas pilsētas, Durbes, Aizputes, Grobiņas, Nīcas, Pāvilostas, Priekules un Vaiņodes novadiem. Kopā skatē piedalījās 23 jauniešu, vidējās paaudzes un senioru tautas deju kolektīvi.

Arī Pāvilostas vidējās paaudzes deju kolektīvs Mārsils piedalījās skatē un prezentēja 2 dejas – obligāto un izvēles deju. Kā obligātais repertuārs tika noteikts deja “Gričeņiks” (Guntas Skujas horeogrāfija, tautas mūzika Amandas Jātnieces apdarē), savukārt, kā izvēles deju kolektīvs prezentēja deju “Lielais rits” (Agra Daņiļēviča horeogrāfija, Kaspara Bārbala mūzika).

Skates koncertā tautas deju kolektīvus vērtēja Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra izveidota žūrija trīs ekspertu sastāvā - horeogrāfe, Dejas nozares konsultatīvās padomes vadītāja, Deju svētku virsvadītāja, Tukuma deju apriņķa virsvadītāja Zanda Mūrniece, horeogrāfe, Dejas nozares konsultatīvās padomes locekle, Saldus deju apriņķa virsvadītāja Santa Laurinoviča, horeogrāfs, Deju svētku virsvadītājs, Liepājas deju apriņķa virsvadītājs Jānis Purviņš. Tika vērtēts abu izpildīto deju mākslinieciskais izpildījums un rakstura atklāsme, dejas horeogrāfiskā teksta precizitāte, izpildījuma muzikalitāte, tautas tērpa pareizība un tā valkāšanas kultūra, kā arī katra deju kolektīva skatuves kultūra un kopiespaids.

Ar 46 punktiem “Mārsils” skatē ieguva augstāko pakāpi, rezultātā, astoņu kolektīvu konkurencē, jau otro gadu pēc kārtas iegūstot pirmo vietu savā grupā (E grupa). Jāpiemin, ka pagājušā, Dziesmu svētku gadā, “Mārsils” arī ieguva augstāko pakāpi ar izcīnītiem 45 punktiem un ierindojās pirmajā vietā savā grupā starp Liepājas deju apriņķa vidējās paaudzes deju kolektīviem. Savukārt, 2017.gadā, Daigas Cābeles un Eināra Vārsberga vadībā, ieguva 1.pakāpi ar 43.2 punktiem, arī ierindojoties pirmajā vietā savā grupā.

Šis ir augstākais “Mārsila” sasniegums skatēs kopš kolektīva dibināšanas 2000.gadā, kas liek secināt, ka ieguldītais darbs viennozīmīgi atmaksājas. Kolektīva dalībnieki jau trešo sezonu sanāk kopā nevis vienu, bet divas reizes nedēļā uz 2 stundām, lai apgūtu dejas, aktīvi koncertē un pavada kopā brīvo laiku, lai saliedētos un ar katru dienu kļūtu par vēl spēcīgāku komandu. Tikai darbojoties kopā ceļā uz vienotu mērķi ar milzīgu atdevi un degsmi, kolektīvs ir varējis iegūt augsto žūrijas un atbalstītāju novērtējumu.

Ļoti vērtīga bija skates žūrijas ekspertu tikšanās ar kolektīvu vadītājiem, kad katrs kolektīvs saņēma izvērstu priekšnesumu analīzi un ieteikumus, ko Mārsils noteikti ņems vērā savā turpmākajā darbībā. Kolektīvs turpinās attīstīt deju māksliniecisko un tehnisko izpildījumu, pēc skates žūrijas ieteikuma koncentrēs uzmanību uz tautas tērpu precizitāti un valkāšanas kultūru. Lai arī cik precīzs būtu dejas mākslinieciskais izpildījums, horeogrāfiskā teksta precizitāte, izpildījuma muzikalitāte un raksturs, kvalitatīvs un autentisks tautas tērps ir neatņemama sastāvdaļa. Kolektīvs pēdējos pāris gados ar Kultūras nama atbalstu ir ticis pie vīru zābakiem, jauniem vilnas lakatiem, apakšsvārkiem, tautiskajām zeķēm, ar Pāvilostas novada pašvaldības atbalstu esam iegādājuši pastalas un uzšuvuši 8 lina kleitas, paši gādājuši lina kreklus un papildus kleitas, saktas, jostas, lina auklas, šujuši lakatus, tomēr kolektīvam jāturpina papildināt un atjaunot tērpu arsenālu – par prioritāti nosakot mūsu Sakas tautas tērpu, pēc tam lina tērpu.

Es no sirds lepojos ar saviem kolektīva dalībniekiem, kuri ar milzīgu atdevi un augstu atbildības sajūtu ieguldīja darbu, laiku un pozitīvu attieksmi kolektīva attīstībā.

Pateicos arī koncertmeistarei Dacei Bunkai, Kultūras nama vadībai, darbiniekiem un Pāvilostas novada pašvaldībai par sniegto atbalstu, lai “Mārsilam” izdotos un lai Pāvilostas vārds izskanētu sabiedrībā arī tautas deju nozarē!

 

Dejā ir spēks!

 

VPDK Mārsils vadītāja Zane Mežavilka

 

Foto: D.Ģelzis, N.Kaprano, R.Baumanis

 

« Atpakaļ