Sestdiena, 23.11.2024
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

“Meža dienas 2019” Saraiķos

“Meža dienas 2019” Saraiķos

01.10.2019

      

       Pateicoties Latvijas Pašvaldību savienības projektam “Pašvaldību darbi parkos”, šogad “Meža dienas 2019” norisinājās Saraiķos.

       “Veidosim daudzveidīgu Latviju un tīkamu ainavu!” bija šī gada Meža dienu moto ar uzsvaru uz jaunu parku veidošanu. Lai piesaistītu lielāku sabiedrības uzmanību Saraiķu ciemam un izveidotu vietējiem iedzīvotājiem paredzētu atpūtas vietu, radās ideja ieplānot un izveidot labirintu.

        Labirinta formāts pēdējos gados kļuvis populārs tieši mazo ciemu vidū. Latvijā esošie labirinti veidoti dažādās tematikās tā nodrošinot daudzveidību savā starpā. Saraiķos plānotajam labirintam piešķirts nosaukums “Bišu dzeņa labirints”.

         Saraiķu labirinta tematikas galvenais varonis ir Bišu dzenis Merops apiaster. Bišu dzenis jeb Eiropas bišu dzenis ir ļoti krāšņs zaļvārnveidīgo kārtas (Coraciiformes) bišu dzeņu dzimtas (Meropidae) putns, kas pieder bišu dzeņu ģintij (Merops). Sastopams Eirāzijā un Āfrikā. Putns novērots Saraiķu apkārtnē no 2003.-2014.gadam, bet daži izredzētie bišu dzeni redzējuši pat 2017.gadā.

 Bišu dzenis, Saraiķi, Pāvilostas nov. Jūn-2015. foto: Jānis Jansons                      

                    

       Iespējams, ka bišu dzenis vairs neligzdo Saraiķos, bet šo krāšņo putnu idejiski iedzīvinājām labirintā. Augi, kas veido labirintu, izvēlēti bišu dzeņa krāsu gammā. Lapu kokaugi, kas visplašāk un košāk parādītu bišu dzeņa krāsas, ir dažādās tunberga bārbeļu šķirnes – ‘Aurea’, ‘Carmen’, ‘Erecta’, ‘Golden Rocket’, ‘Golden Torch’, ‘Orange Rocket’.  Bišu dzeņa balto krāsu varēs redzēt baltā grimoņa šķirnes ‘Elegantissima’ lapās.

        Ideja par labirintu visu vasaru virmoja gaisā tik spēcīgi, ka labirintam atvēlēto vietu Ēriks Briljonoks sagatavoja tai pat dienā, kad idejai tika dota zaļā gaisma. Lai labirinta uzvilkšana un kopšana pēc tam būtu ērtāka divu dienu garumā notika akmeņu ķieģeļu un velēnu vākšana, kurus cītīgi lasīja Zigrīda Kibeļska un Aivars Jēkabsons. Zigrīdai un Aivaram uz īsu brīdi pēc skolas pievienojās jaunā paaudze – Raivis un Gustavs Drīliņi, Adrians Jēkabsons, Gustavs Gūtmanis. Par kūdras substrātu un strādniekus nodrošināšanu ar darbarīkiem izpalīdzēja Jānis Vitrups. Noteikti jāpiemin, ka Jānis Vitrups pat atvaļinājuma laikā sekoja līdz labirinta izveidei.

          Oficiālajā “Meža dienas 2019” dienā, 28.septembrī, stādu stādīšanā piedalījās Anda Uzare, Zigrīda Kibeļska, Edīte Lāce, Aina Šteinberga, Ligita Gintere, Renāte Šteinberga, Inguna Kopštāle, Aivars Jēkabsons, Arvīds Drīliņš, Jānis Jēkabsons, pēcpusdienā pievienojās Raitis Drullis un mazie palīgi – Sandis Vītols, Adrians Jēkabsons. “Meža dienu” pasākumi katru gadu nav tikai izglītojošs pasākums, tā ir kā talka. Un kas tā par talku bez zupas. Garšīgo talkas zupu vārīja Aina Šteinberga.

Talkotāji Labirinta vidū (Foto: Anda Uzare)

 

         Papildus labirintam, pie bērnu laukuma talkotāji sastādīja vēl vienu krūmu grupu. “Meža dienu 2019” gaitā uz dalībnieku jautājumiem atbildēja pašvaldības ainavu arhitekte Anda.

       Kopīgā darbā, it īpaši, ja darbs saistīts ar augu stādīšanu, rodas nākotnes plāni par to, ka iesāktais ir jāturpina un jāpapildina. Saraiķu laukumam jau ir izstrādāts ainavu tehniķes Valdas Čaures apstādījumu projekts. Tas nav zaudējis savu aktualitāti un Saraiķi turpinās šo plānu attīstīt arī nākamajās “Meža dienās”.

            Vēlreiz paldies  Latvijas Pašvaldību Savienībai un MAF (Meža attīstības fonds) par finansējumu stādiem.

 

Rakstu sagatavoja Anda Uzare un Inguna Kopštāle

 

Labirints no putna lidojuma (Foto: Normunds Līcītis)

 

« Atpakaļ