Muzejā darbs turpinās!
Kā izsludinātā ārkārtas situācija valstī ietekmē Pāvilostas novadpētniecības muzeja darbinieku ikdienu? Vienā teikumā varam teikt - turpinām strādāt, klātienē un attālināti, darbu muzejā nekad nevar būt par maz.
Ceru, ka esat pamanījuši, ka mājas lapā www.pavilosta.lv un muzeja Facebook.com kontā piedāvājam apskatīt mūsu muzeja ekspozīciju 360° virtuālo tūri, kas tika izveidota projekta “Palanga. Pāvilosta: Maritime inspired history” (“Jūras iedvesmotā vēsture”) ietvaros, un mērķtiecīgi strādājām pie tās izveidošanas jau pirms Covid 19 pandēmijas. Izmantojot moderno tehnoloģiju iespējas, vēlamies muzeja krājumu padarīt jums pēc iespējas pieejamāku. Protams, muzeja apmeklētāji, skolēni, draugi un labvēļi ir tie, pēc kuriem ilgojamies un kas muzeja veiksmīgai darbībai ir ļoti nepieciešami.
Ikviens muzejs zina, ka galvenie trīs “vaļi” ir Krājums, Pētniecība un Komunikācija.
Komunikācija- pašlaik notiek, izmantojot mājas lapu un sociālās platformas. Muzejs apmeklētājiem slēgts, bet attālināti muzeja darbinieki turpina konsultēt un atlasīt muzeja priekšmetus, kā arī atbildēt uz e-pastiem un zvaniem. Pārplānojam izstāžu grafiku. Ceram, ka šogad ieplānotās izstādes notiks, tiklīdz muzejs atvērsies apmeklētājiem. Veicam dažādos saimnieciskos darbus un, rūpējoties par kolēģu drošību, regulāri tiek dezinficētas virsmas un rokturi.
Pētniecība un Krājums ir muzeja darba specifika, kas nav mainījusies arī tagad. Pētniecību var veikt gan uz vietas, gan attālināti, jo Latvijas Nacionālas bibliotēkas un Latvijas Nacionālā vēstures arhīva digitālās bāzes, kā arī Nacionālais muzeju krājumu kopkatalogs piedāvā plašas iespējas ielūkoties savās datubāzes arvien vairāk un vairāk. Galvenais nepieciešams dators, interneta pieslēgums un pētniecības tēma.
Ar Krājumu ir nepieciešams strādāt uz vietas muzejā, jo krājuma priekšmetus uz māju nest nedrīkst. Muzeja darbiniekiem šis ir aktīvs laiks, lai strādātu ar krājuma sakārtošanu - skenēšanu, digitalizēšanu, priekšmetu sīkattēlu ievadīšanu Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogā – NMKK.
Arī šobrīd mums ir izvirzīti prioritārie darbi. Pašlaik – sadzīves priekšmetu kolekcijas digitalizēšana un krājuma izpētes rezultātā iegūto informāciju dokumentēt šim nolūkam izveidotā informācijas sistēmā.
Kopējais Pāvilostas novadpētniecības muzeja priekšmetu skaits ir 10341, to skaitā:
- sadzīves priekšmetu kolekcijā - 2284
- rakstisko priekšmetu kolekcijā - 3961
- fotogrāfiju kolekcijā- 3348,
- veksiloloģijas un faleristikas kolekcijā- 223
- mākslas priekšmetu kolekcijā -16
- naudas un tās ekvivalentu kolekcijā - 447
- ģeoloģisko priekšmetu kolekcijā - 62
Muzeja izstāžu zāle pārtapusi par “foto studiju” muzeja priekšmetiem. Pirms to fotografēšanas, katrs priekšmets tiek atputekļots, nofotografēts, piereģistrēts un nolikts pēc muzeja izveidotās topogrāfijas savā vietā.
foto: L. Ķipste
Nākamais solis – digitālam attēlam pieraksta attiecīgo uzskaites apzīmējumu un pievieno sistēmā. Aicinām arī jūs ielūkoties NMKK (www.nmkk.lv).
Pēc notikušās 27. aprīlī Pašvaldību savienībā (LPS) videokonferences “Par pieņemtajiem lēmumiem kultūras nozarē Covid-19 izplatības ierobežošanā un plānoto turpmāko rīcību ierobežojumu mazināšanā” uzzinājām, ka, iespējams, pēc 12. maija pēc izstrādātās Sanitārā protokola ieviešanas muzeji tiks atvērti apmeklētājiem. Muzeja darbiniekiem ir lielas neskaidrības kā tas viss notiks?
Lai mums visiem veselība un izturība!
Irina Kurčanova
Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītāja
« Atpakaļ