Izstāstīts Lejas ielas stāsts
Redzot lielo pasākuma apmeklētāju skaitu, kas 22.augusta pēcpusdienā bija pulcējušies Pāvilostā, Lejas ielas sākumā, saprotams, ka ielas svētki Pāvilostā ir ļoti populārs un gaidīts pasākums vasaras izskaņā. Tā ir lieliska iespēja uzzināt par Pāvilostas iedzīvotājiem un notikumiem, kā arī dzirdēt un izzināt dažnedažādus vēstures faktus. Biedrība “Pāvilostas kultūrvēsturiskais vides centrs” šos svētkus organizēja nu jau sesto gadu pēc kārtas.
Doties lēnā pastaigā pa Lejas ielu aicināja biedrības vadītāja Marita Horna. Iesākumā daži fakti par pašu ielu - tā ir gandrīz 400 metrus gara un tajā ir ap 20 māju, katra ar savu unikālo stāstu un īpašajiem iedzīvotājiem. "Lejas iela ir kūku un zvejnieku iela", nosaka ekskursijas vadītāja Marita Horna.
Lejas iela ir īpaša ar to, ka tajā dzīvo paši draudzīgākie kaimiņi, kuri kopā pulcējušies un svētkus svinējuši kā svētku dienās, tā arī citos godos un darbos. Tā, piemēram, visi Lejas ielas iedzīvotāji kopīgi noraka smilšu kāpu ielas vidū, lai labāk varētu iziet pie jūras. Un ar Maritas Hornas vēlējumu, lai šāda skaista tradīcija kā kopā būšana, svētku svinēšana un strādāšana arī turpinātos daudzus un daudzus gadus, iesākās Lejas ielas stāsts.
Vairāk kā divu stundu garumā turpat pie 100 klausītāju un interesentu piestāja pie gandrīz katras mājas Lejas ielā. Stāstu un vēstures faktu daudz un dažādu.
Pasākums iesākās ar muzikālu sveicienu no Siliņu dzimtas - māsām Kaijas un Ineses Lejas ielā 2, kurā dzīvo arī jaunākais Lejas ielas iedzīvotājs Oskars Grīnblats, kuru ar nelielu piemiņas dāvanu par šo faktu sveica biedrības vadītāja Marita. Bet Lejas ielā 5 dzīvo vecākā Lejas ielas iedzīvotāja Elizabete Matisone, kurai šogad apritēja 96 gadi. Par šo nozīmīgo faktu arī viņa tika sveikta ar piemiņas dāvanu - Elīnas cepto spēka maizi.
Lejas ielā 1 māju uzcēlis firmas “AIRKARGO” vadītājs Indulis Blūms, kurš piedāvā lidojumus ar gaisa balonu. Uz viņa uzstādīto jautājumu pareizi atbildēja Velta, kura ieguva dāvanu karti lidojumam gaisa balonā.
Bet Lejas ielas 6 īpašnieces Ilona un Dace bija sagatavojušas spēli ar fotogrāfijām par Pāvilostas pilsētu un uzdeva āķīgus jautājumus. Ilona māju mantojusi no sava tēva –zvejnieka, kuģa mehāniķa, īsta “jūras vilka” Kriša Pētermaņa. Viņas mamma Viktorija pāvilostniekiem zināma kā izpildu komitejas sekretāre, kuras vadībā reģistrētas neskaitāmas jauno pāru laulības. Ilonas meita Dace ir rokdarbniece un ar saviem izstrādājumiem piedalās arī Pāvilostā rīkotajos amatnieku tirdziņos. Jaunākais no Kriša trīs dēliem - Jānis arī kļuvis par zvejnieku un atvēris savu zivju veikalu Celtnieku ielā.
Pie veselības centra Lejas ielā 10 bērni varēja darboties Montesori pedagoģijas speciālistes Lindas Sērdienes vadībā. Vecāki, kuri Lindas piedāvātajā loterijā vinnēja bezmaksas nodarbības saviem bērniem, bija īpaši priecīgi. Arī Pāvilostas aptieka bija sagatavojusi dažādus jautājumus, uz kuriem atbildot, cilvēki saņēma pārsteiguma balviņas.
Lejas iela sevī glabā vēl daudzus interesantus faktus. Vai zinājāt, ka Lejas ielas 6 māju cēlis Lidijas Lasmanes - Doroņinas tēvs, ulmalnieks Andrejs Lasmanis, bet Lejas ielas 20 bēniņos joprojām atrodas iepriekšējās mājas saimnieces gādāts zārks? Ekskursijas laikā tās vadītāja Marita Horna klātesošajiem pastāsta, ka ielā dzīvoja visiem pāvilostniekiem zināmā Bille, kura audzēja un tirgoja puķes, bet viņas meita Velta bija kinomehāniķe, kas kultūras namā rādīja kino un bija sportiste, kura ar izciliem panākumiem zvejnieku spartakiādēs un sacensībās nesa slavu Pāvilostai. Savukārt Lejas ielu 9 būvējis skroderis Alfrēds Kunstmanis kopā ar kokamatnieku Miķeli Šicu. Alfrēda dzīvesbiedre Alise Kunstmane bija izslavēta kūku cepēja un viena no sievietēm, kura strādājusi pie Pāvilostas molu būves. Tagad mājas īpašniece ir Baiba Trautmane, kura arī cep garšīgas kūkas un kopā ar dzīvesbiedru ierīkojusi šeit viesu māju.
Šajā ielā dzīvojusi vēl viena izslavēta kūku cepēja Maija Blaubārde. Viņas vīrs Linards bijis metinātājs, bet brīvajā laikā mīlējis fotografēt un viņa tvertajos kadros saglabāta pilsētas vēsture. Svētku dienā Maijas mazdēls Raitis rosījās pie plīts, cepot bada pankūkas, ar ko cienāja svētku viesus un pie mājas bija pacēlis vēsturisku sarkanbalti sarkano karogu, ko Linards padomju laikā bija glabājis mājas bēniņos un atmodas sākumā to, lepni plīvojošu, nesis cauri pilsētai pirmajā pāvilostnieku rīkotajā manifestācijā.
Bet Lejas ielā 15 dzīvoja skroderis Dāvids Kunstmanis, kurš šo amatu iemācīja arī diviem saviem bērniem – Alfrēdam Kunstmanim un Malvīnei Šicei. Viena no vecākajām relikvijām, kas svētku laikā bija izliktas apskatei bija Dāvida šūtais kažoks, ko saglabājusi viņa mazmeita Malvīne Strazdiņa. Pašlaik mājas īpašnieks ir Pēteris Vasulis, kurš veco ēku atjaunojis atbilstoši Pāvilostas novada teritorijas plānojuma (2012.-2024.g.) apbūves noteikumiem, par ko saņēma no biedrības Atzinību par autentiskuma saglabāšanu bagātinot pilsētas kultūrvēsturisko ainavu.
Un ar šo gadu Lejas iela ieguvusi jaunu tradīciju – Lejas ielas maratonu, kas notika jau 15. augustā un bija plaši apmeklēts. To, atsaucoties Maritas ierosinājumam, organizēja Lejas ielas iedzīvotāja Irita Birzniece-Vencela kopā ar māsas Solvitas Lauvas ģimeni. Skrējiena dalībnieki ierosināja šo pasākumu rīkot arī nākamgad.
Savukārt Lejas ielā 13A dzīvo ļoti radoša ģimene. Māju savai ģimenei būvējis Kārlis Matisons, kurš rakstījis dzeju un komponējis dziesmas, ko itin bieži var dzirdēt Pāvilostas baptistu baznīcā. Šeit savas vasaras pavada Matisonu ģimenes atvases - jaunā māksliniece Agnese Veinberga, kura ar lepnumu nēsā savas omes uzvārdu un svētku reizē sētā bija izstādījusi savas gaišās, pozitīvas emocijas raisošās gleznas, kā arī Kārļa dēls - Valdis Matisons, kurš par godu Lejas ielas svētkiem bija sarakstījis un veltījis dzejoli.
Ekskursija noslēdzās pie ielas pēdējā nama Lejas ielā 21, kas labi zināma arī kā “Sāls māja”. Videnieku ģimenes atvase Valters pastāstīja klātesošajiem, ka nopietni nodarbojas ar sērfošanu un Pāvilostas putnu iepazīšanu un zīmēšanu, bet viņa mamma Brigita pastāstīja par pašas projektēto māju, kas 2019.gadā saņēma Arhitektūras gada balvu.
Lejas ielas noslēgumā uz jūras fona tapa tradicionālā kopbilde ar pasākuma apmeklētājiem.
Dienas izskaņā Pāvilostas pilsētas kultūras namā bija iespējams nobaudīt Silvas un Gitas gardi izvārīto griķu zupu, bet pēc tam kultūras nama zālē baudīt Sabiles amatierteātra muzikālo izrādi “Mucenieks un muceniece”.
Biedrības “Pāvilostas kultūrvēsturiskais vides centrs” vadītāja Marita Horna atklāj, ka nākamgad svētkus svinēsim Kalna ielai, un lielu paldies saka Pāvilostas novada pašvaldībai par finansiālo atbalstu, Pāvilostas novadpētniecības muzejam un īpaši krājuma glabātājai Larisai Ķipstei par atsaucību fotogrāfiju un priekšmetu izmantošanā, Pāvilostas kultūras namam par līdzdalību, kolēģei Gunai par praktisko palīdzību, Malvīnei Strazdiņai un Lidijai Kreidenai par sniegto informāciju. Vislielākais PALDIES visiem ielas iedzīvotājiem, kuri dalījās ar savām fotogrāfijām, stāstiem, bija atsaucīgi, pretimnākoši, izdomas bagāti un atvērti svētkiem!
Bet visvislielākais Paldies maniem vislabākajiem, pacietīgākajiem un uzticamākajiem palīgiem – meitai Elīnai, mazmeitai Lailai Annai un vīram Andrim!
Uz tikšanos Kalna ielas svētkos!
Mūsu mīļā Pāvilosta,
Tu jūras mezglā sietā josta.
No daudzām aukliņām šī josta sieta
Un katrai aukliņai savs nosaukums un sava vieta.
Tās savā starpā saistītas un stipri turas,
Lai visos vējos spētu noturēt pirms daudziem gadiem uzvilktās šeit buras.
Starp visām citām jostā vieta arī aukliņai ar nosaukumu Lejas iela.
No kalniņa uz leju tā uz mūsu dzintara jūru ved no Dzintaru ielas.
Nav Lejas iela izcilāka ne ar ko, kā visas citas,
Bet mums, kam šajā ielā saknes vītas,
Nav svarīgākas ielas vairs nekur.
Mūs Lejas iela vienmēr aicina un savos vijumiņos cieši tur.
Priecāsimies, līksmosim, ir šodien diena liela
Mums, visiem tiem, kam sirdī LEJAS IELA!
/Valdis Matisons, 22.08.2020./
Rakstu veidoja biedrības “Pāvilostas kultūrvēsturiskais vides centrs” vadītāja Marita Horna
un pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Marita Kurčanova
Plašāku fotoreportāžu skatieties FOTOGALERIJĀ
Foto un video: M. Kurčanova
Lejas ielā 2 dzīvo Siliņu ģimene četrās paaudzēs un arī jaunākais Lejas ielas iedzīvotājs Oskars Grīnblats.
« Atpakaļ