Makšķerēšanas trakums uz Sakas upes Pāvilostā
Apgalvojums, ka makšķerēšana ir latvieša asinīs, šķiet, nebūs aplams. Turklāt tas attiecas ne tikai uz vasaras sezonu – ziemā, kad ūdenstilpnes kārtīgi aizsalušas, uz ezeriem, upēm un karjeriem sāk parādīties arī vīri biezā apģērbā un zābakos ar urbjiem un kastēm rokās jeb zemledus makšķerētāji.
Arī Pāvilostā, iestājoties kārtīgai ziemai un salam, pāvilostnieki un citi pilsētas viesi būs pamanījuši neparasto skatu, kas redzams turpat reizi piecos gados, kad gaisa temperatūrām pazeminoties līdz -20 grādiem pēc Celsija, aizsalst Sakas upe. Pēdējā reize, kad zemledus makšķernieki varēja kāpt uz Sakas upes ledus, bija 2018. gada marts.
Šogad februārī nedēļas nogalēs sabraukušās mašīnas Upesmuižas parka rajonā bija tik daudz, ka varētu šķist, ka turpat līdzās esošajā estrādē notiek kāds grandiozs kultūras pasākums. Bet nekā! Pasākums notiek uz Sakas upes, kur pulcējušies tik daudz zemledus makšķernieku, ka ledus uz upes saurbts kā galdauts ar mežģīnēm. Lai gan februāra sākumā ledus bija vien 2 līdz 5 cm plāns, tomēr jau pirmie drosminieki iemēģināja ledus izturību un copmaņa veiksmi. Saka ir vienas no īsākajām upēm Latvijā, taču gandrīz visas upes garumā dažbrīd izvietojušies turpat 200 zemledus makšķernieku.
Aptaujātie makšķernieki ir tuvāki un tālāki viesi – galvenokārt no Kurzemes, daži arī no Rīgas un Vidzemes, ir arī pa kādam vietējam pāvilostniekam. Par lomiem un labākajām copes vietām stāsta negribīgi, jo lepnie kurzemnieki jau neies visus savus noslēpumus atklāt. Vairākums makšķerē uz izjūtām un novērtējot, kur vislabāk upē zivis mīt, bet cits, gadiem makšķerējot Sakas upē cauru gadu, jau “atkodis” Sakas upes īpatnības un zina labākās makšķerēšanas vietas. Zemledus makšķernieku vidū Sakas upe daudziem ir numur viens. Jautāti, kāpēc tā, atbilde visiem viena – labākā asaru makšķerēšanas vieta! Pa brīdim pie vizuļa pieķeras arī pa kādai vimbai, stintei, raudai un breksim. Zivs var būt gan mazas, vien ap 150-250g, gan pavisam lieli un nopietni lomi – līdz pat 2 kg svarā.
Makšķerēšanas pamatnoteikumus zina ikviens, tomēr tās specifiskais veids – zemledus makšķerēšana – prasa lielākas zināšanas un noteikumu ievērošanu. Kā novērojām Sakas upē, šī ziemas sporta un atpūtas veida cienītāju Latvijā netrūkst!
Marita Kurčanova
sabiedrisko attiecību speciāliste
Foto: Ilmārs Znotiņš, M. Kurčanova
« Atpakaļ