2015.gads - Jūras skartie
Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2015. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.
28.09.2015.
26. septembrī ir noslēgusies Jaunatnes politikas valsts programmas 2015. gadam atklātākā projektu konkursa „Atbalsts jauniešu centru darbības nodrošināšanai pašvaldībās ar mērķi īstenot neformālās mācīšanās aktivitātes visiem jauniešiem popularizējot līdzdalību un aktīvu dzīves veidu” atbalstītā Pāvilostas novada pašvaldības izstrādātā projekta „Jauniešu neformālās mācīšanās aktivitātes Pāvilostā „Jūras skartie”” realizācija. Projekta ietvaros ap 20 jauniešiem ir apguvuši dažādas, ar jūru saistītas pamatprasmju apmācības.
Projekts noslēdzās ar noslēguma pārbaudījumiem gan praktiskajās iemaņās, gan arī jaunieši aizpildīja testu ar 20 jautājumiem, par projekta ietvaros skartajām, redzētajām un dzirdētām tēmām. Visi 20 projekta dalībnieki saņēma piemiņas balvas: blociņus un krekliņus ar cepurītēm, ar projekta logo. Trīs labākie dalībnieki tika izvērtēti sekojošās nominācijās: labākais praktiskajās iemaņās (notika praktiska zināšanu pārbaude spleisēšanā, tīklu lāpīšanā, jūras karšu lasīšanā), labākā zināšanu apguve, kas balstījās uz testa rezultātiem, kurā bija jautājumi par visām projekta apmācību tēmām un ostu apmeklējumos gūto pieredzi. Trešā balva bija par pilnīgāko pasākumu apmeklējumu (tas bija jaunietis, kas apmeklējis visus pasākumus projekta ietvaros). Trīs galvenās balvas saņēma sekojoši projekta dalībnieki (balvas bija īpaši vērtīgas- tas bija Pāvilostas pilsētas karogs): par praktiskām iemaņām Emīls Kurčanovs, par zināšanu apguvi Uve Kārlis Mūrnieks (bija apmeklējis lielāko daļu projekta aktivitāšu) un par 100 % projekta aktivitāšu apmeklētību Agnese Ģēģere.
Pirms projekta noslēguma pasākuma, vēl bija pēdējās projekta aktivitātes: praktiskās apmācības uzņēmējdarbības pamatos, kur tika apmeklēts vietējais uzņēmums Z/S “KAIJA”, kas nodarbojas ar zivju nozveju, kūpināšanu un tirdzniecību. Jaunieši apmeklēja kūpināšanas cehu, praktiski darbojās kūpināto zivju izņemšanā no kūpinātavas, svēršanā un sadalē pircējiem. Z/S “KAIJA” īpašnieki dalījās pieredze par savu uzņēmējdarbību, kas reālajā dzīvē nebūt nav tik vienkārša: gan kredītu ziņā, gan arī kontrolējošo iestāžu uzcītībā. Neskatoties uz to uzņēmums it piesaistījis finansējumu no trim ES projektiem un cītīgi darbojas jau no 2007. gada.
Noslēdzošā projekta praktiskā aktivitāte arī bija gastronomiska- Pāvilostas īpašais kulinārais mantojums sadarbībā ar veco paaudzi. Tika piesaistītas nodibinājuma “Sakas novada atklātais sabiedriskais fonds “Sakas novada pensionāru nodibinājums”” pārstāves- seniores, kas vēl atceras senās zivju gatavošanas receptes un tās ikdienā pielieto. Kopā ar jauniešiem tika gatavoti sātīgi un garšīgi zivju ēdieni no vietējām un svaigām zivīm. Kā atzina jaunieši, šī bija vispatīkamākā un garšīgākā nodarbība. Noslēgumā notika ēdienu degustācija, recepšu maiņa un dalīšanās dažādā gatavošanas pieredzē.
Paldies visiem jauniešiem, kas piedalījās projekta aktivitātes un lektoriem par izturību!
Projekta koordinatore Vizma Ģēģere
08.09.2015.
Tuvojas noslēgumam Jaunatnes politikas valsts programmas 2015. gadam atklātākā projektu konkursa „Atbalsts jauniešu centru darbības nodrošināšanai pašvaldībās ar mērķi īstenot neformālās mācīšanās aktivitātes visiem jauniešiem popularizējot līdzdalību un aktīvu dzīves veidu” atbalstītā Pāvilostas novada pašvaldības izstrādātā projekta „Jauniešu neformālās mācīšanās aktivitātes Pāvilostā „Jūras skartie”” realizācija. Projekta ietvaros ap 20 jauniešiem ir apguvuši dažādas, ar jūru saistītas pamatprasmju apmācības, kā arī paši piedalījušies kā skolotāji un rādījuši spleisēšanas un tīklu lāpīšanas prasmes Pāvilostas tūrisma sezonas noslēguma pasākumā „Senās uguns nakts”. Jaunieši Pāvilostā apmeklēja jaunāko ostas uzņēmēju SIA „Boutpark”, kurā notiek mazizmēra kuģu, laivu remonts, apkope un ziemošana. Projekta ietvaros jaunieši ir apmeklējuši Latvijas jūras piekrastes mazās ostas, arī jahtu ostas, iepazinušies ar ostas darbību un uzņēmējdarbību tajās, kā arī divas lielās Latvijas ostas Ventspils un Liepājas ostas. Ventspils ostā tā vairāk bija ostas teritorijas apsekošana ar kuģi „Hercogs Jēkabs” Ventspils brīvostas pārvaldes gida pavadībā. Interesants bija Ventspils jahtu ostas apmeklējums, kur vada gandrīz jauniešu vienaudzis, kas lika projekta dalībniekiem paskatīties uz ostas pārvaldību arī no citas puses. Ventspilī tika apmeklēts arī kuģis- eksponāts „AZOVA”, moli, skatu tornis un pludmale. Visinteresantākā no visām apmeklētajām ostām, jauniešprāt, izrādījās pati pēdējā osta- Liepājas osta. Ostas kapteinis Pēteris Gudkovs jauniešus ieveda tādās ostas vietās, kur parasti apmeklētāji netiek ielaisti. Aizraujoša bija trofeju apskate, ko ūdenslīdēji ceļ ārā no Liepājas kanāla, kā arī stāsts par piedzīvoto, šis trofejas meklējot un ceļot ārā. Tika apsekota kara osta un garākais mols Latvijā- Karostas mols, kura garums ir 1,6 km. Vēl jaunieši tika ievesti tādās ostas vietās, no kuras eksportē labību un no kuras eksportē kokmateriālus. Noslēgumā jaunieši apmeklēja ostas kapteiņdienesta torni, no kura tiek koordinēta visa ostas darbība ar fantastisku skatu uz visu Liepājas ostu. Jauniešiem bija arī iespēja uzkāpt uz ostas velkoņa „AUSTRA”, ko jaunieši arī labprāt izmantoja. Ostas kapteinis Pēteris Gudkovs izstādīja jauniešiem par iespējām iegūt izglītību ostai blakus esošajā Liepājas Jūrniecības koledža un turpmākām darba iespējām gan ostā, gan arī uz kuģiem.
Jaunieši laipni aicināti uz atlikušajām projekta aktivitātēm!
Projekta koordinatore Vizma Ģēģere
25.08.2015.
Pāvilostas novada pašvaldība, sadarbībā ar jauniešu biedrību „No idejas līdz attīstībai” uzsākusi realizēt Jaunatnes politikas valsts programmas 2015. gadam atklātākā projektu konkursa „Atbalsts jauniešu centru darbības nodrošināšanai pašvaldībās ar mērķi īstenot neformālās mācīšanās aktivitātes visiem jauniešiem popularizējot līdzdalību un aktīvu dzīves veidu” atbalstīto Pāvilostas novada pašvaldības izstrādāto projektu „Jauniešu neformālās mācīšanās aktivitātes Pāvilostā „Jūras skartie””. Projekta ietvaros ap 20 jauniešiem pašreiz apgūst dažādas, ar jūru saistītas apmācības: zvejas pamatprasmju apmācībā- spleisēšana, tīklu lāpīšana, jūras mezglu siešana, jūras signāli un karte, jūras sporta veidi un drošība uz jūras. Projekta ietvaros jaunieši ir apmeklējuši Latvijas jūras piekrastes mazās ostas, arī jahtu ostas un iepazinušies ar ostas darbību un uzņēmējdarbību tajās. Vidzemes piekrastē tika apmeklētas trīs ostas: Skultes osta, kas pašreiz no mazajām ostām ir līderos, Salacgrīvas osta un Kuivižu osta. Salacgrīvā jaunieši apmeklēja arī zivju pārstrādes rūpnīcu, kas gan sakarā ar Krievijas krīzi, uz laiku ir slēgta, nēģu tačus, tūrisma kompleksu pie jūras SIA „Kapteiņu osta” un Ainažu jūrskolas muzeju. Jaunieši viesojās arī Salacgrīvas jauniešu centrā un bija pieņemšanā pie Salacgrīvas domes priekšsēdētāja Dagņa Strauberga. Otrs pieredzes apmaiņas brauciens bija noorganizēts pa Kurzemes mazajām ostām: Enguri, Mērsragu un Roju. Salīdzinoši ar parējām ostām, Engures osta bija ar nesakārtotām īpašumtiesībām, kā arī ostā nenotika uzņēmējdarbība. Blakus ostai aktīvi darbojās zivju pārstrādes cehs Unda, katamarānu būves cehs un burāšanas skola bērniem un jauniešiem. Savukārt Mērsraga ostā notika aktīva uzņēmējdarbība, kā arī sakārtota un aktīvi darbojoša bija Mērsraga jahtu osta. Rojas ostā bija spilgti manāmas vēl padomju laika godības paliekas, diemžēl osta vairs nedarbojas ar tādu jaudu, kāda tai bija padomju laikos. Daudzas ēkas stāv dīkā un nav sakārtotas. Pašā ostā notiek aktīva darbība, šeit bija visvairāk zvejas kuģu no visām apsekotām ostām, kā arī vislielākā jahtu ostā. Augstā līmenī šeit darbojas burāšanas skola, kas ir spējusi piesaistīt projektu līdzekļus un uzbūvēt atbilstošas servisa ēkas. Bez minētajām ostām jaunieši apmeklēja zvejnieku sētas „Dieniņas” īpašo izglītojošo zvejniekšovu ar zivju produkcijas degustāciju noslēgumā. Pasākums jauniešiem ļoti patika, jo viņi varēja radoši darboties un sacensties savā starpā. Godā tika celtās senās zvejnieku un jūras līča piekrastes tradīcijas, vietējais kulinārais mantojums. Projekta realizācija turpinās arī septembra mēnesī. Jaunieši laipni aicināti uz projekta aktivitātēm!
Projekta koordinatore Vizma Ģēģere
25.07.2015.
Pāvilostas novada pašvaldība, sadarbībā ar jauniešu biedrību „No idejas līdz attīstībai” uzsākusi realizēt Jaunatnes politikas valsts programmas 2015. gadam atklātākā projektu konkursa „Atbalsts jauniešu centru darbības nodrošināšanai pašvaldībās ar mērķi īstenot neformālās mācīšanās aktivitātes visiem jauniešiem popularizējot līdzdalību un aktīvu dzīves veidu” atbalstīto Pāvilostas novada pašvaldības izstrādāto projektu „Jauniešu neformālās mācīšanās aktivitātes Pāvilostā „Jūras skartie””. Projekta ietvaros plānots ap 20 jauniešiem apgūt dažādas, ar jūru saistītas apmācības: zvejas pamatprasmju apmācībā- spleisēšana, tīklu lāpīšana, jūras mezglu siešana, jūras signāli un karte, jūras sporta veidi un drošība uz jūras, uzņēmējdarbības pamatu apguve, apmeklējot vietējos uzņēmējus, sadarbībā ar senioru NVO, zivju ēdienu gatavošana, tai skaitā seno recepšu apguve. Projekta ietvaros paredzēts apmeklēt gandrīz visas Latvijas jūras piekrastes ostas un iepazīties ar ostas darbu un uzņēmējdarbību tajās. Vidzemes pusē plānots apmeklēt mazās ostas Skulti, Salacgrīvu un Kuivižu ostu. Salacgrīvā paredzēts apmeklēt zivju pārstrādes rūpnīcu, nēģu tačus, tūrisma kompleksu pie jūras SIA „Kuivižu osta” un Ainažu jūrskolas muzeju. Kurzemē, savukārt bez ostām- Liepājas, Ventspils, Rojas, Mērsraga un Engures, plānots apmeklēt zvejnieku sētas „Dieniņas” īpašo zvejniekšovu ar zivju produkcijas degustāciju. Savukārt Pāvilostas novada pašvaldības organizētajā pasākumā Senās uguns naktis Pāvilostā, paredzēts pie tūrisma centra organizēt Radošās darbnīcas visiem interesentiem. Visi dalībnieki saņemts krekliņus un cepurītes ar projekta logo. Noslēgumā sekos prasmju un zināšanu pārbaude, labāko dalībnieku apbalvošana.
Projekta realizācijas laiks no 25.07.2015. līdz 30.09.2015.
Kopējais piešķirtais finansējums EUR 3999.86
Projekta koordinatore Vizma Ģēģere
projekts ir noslēdzies
tiek izsniegtas balvas
pārsteigums par balvām
balvas dalībniekiem
spleisēšanas pārbaude
tiek atkārtoti jūras mezgli
tiek izskaidroti anketēšanas noteikumi
notiek apgūto zināšanu pārbaude- tiek aizpildītas anketas
visiem dalībniekiem tika izsniegts apliecinājums par dalību projektā
logo uz balvām
balvas noslēguma apbalvošanai
noslēgumā zivju ēdienu degustācija
galds ir saklāts
visi pie plītīm
receptes izdales formā
daži zivju ēdieni jau sagatvoti
tiek sagatvots lasis
mērcēm tiek apcepti sīpoli
mencu cepšana
mencu tīrīšana
tiek gatavotas maizītes ar lasi
sīpolu griešana beidzas ar asarām
pārrakstam receptes
tiem sagatavotas zivis salātiem
tiek tīrīts lasis
zivju ēdienu receptes
prakstiskā uzņēmējdarbība- zivju kūpināsānas ceha apmeklējums Pāvilostā
jaunieši iepazinās ar zivju kūpināšanas procesu un paši aktīvi piedalījās
dzenskrūves apskate
notiek kuģu remonts
ostas pārvaldnieks Ronalds Griškēvīčs stāst par laivu/ kuģu būvi
skats no BOUTPARK jumta uz Pāvilostas ostu
Pāvilostas BOUTPARKA apmeklējums
Liepājas un Liepājas ostas apmeklējums
Jauniešiem atļāva paviesoties uz velkoņa AUSTRA
Skats no Liepājas ostas dispičerpunkta
Liepājas ostas dipičerpunktā
Šeit notiek "kontrole" pār visu Liepājas ostu
pie koku pārkraušanas termināliem
Pie graudu pārkraušanas termināliem
Karostā pie garākā mola Latvijā
Liepājas ostas apskate tiek sākta ar trofeju apskti, kas tiek atarstas tīrot Liepājas kanālu
atradumi, tīrot Liepājas kanālu ir muzeja eksponātu vērti
SIA "Boutpark" apmeklējums
Jūras karšu izzināšanas apmācības
Rojas ostas apskate gida, ostas pārvaldnieka Jāņa Megņa pavadībā
Rojas ostas burātāju skolas apskate
Mērsraga jahtu ostā
dazādu Rīgas jūras līča zivju degustēšanas pasākums
vecais zvejnieka zābaks
zivju purgāšana no tīkla
zivju vēršanas sacensības
Izglītojošs, atrakstīvs pasākums par zvejniecību ar seno prasmju elementiem zvejnieku sētā "Dieniņas"
Engures muzeja apmeklējums
Engures ostas teritorijā ražo arī katamarānus un darbojas zivju apstrādes rūpnīca UNDA
Engures ostā darbojas arī mazo burātāju skola
Engures ostas apmeklējums, gids ostas pārvaldnieks Jānis Megnis
mācību ekskursija pa Ventspils ostu ar kuģi "Hercolgs Jēkabs" gida pavadībā
uz kuģa "Azov"
Ventspils jahtu ostas apmeklējums
Ventspils zvejas osta
Radošās darbnīcas Pāvilostas tūrisma noslēguma pasākumā "Senās uguns nakts":
tiek apgūtas tīklu lāpīšanas prasmes
tiek apmācīti pasākuma apmeklētāji
spleisē arī domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons
vecais ostas kapteinis Haralds Lukšēvics sniedz jauniešiem savus padomus
tiek demonstrēts mīlas mezgls
jaunieši apmāca spleisēšanas prasmes pasākuma apmeklētājiem
Dalībnieki izgatavojuši projekta logo uz bojas
Projekta ietvaros iegādātie materiāli jūras apmācības nodarbībām
SERF kluba apmeklējums
mācīšanās braukt ar SUP dēļiem
apmācības- drosība ostas teritorijā, lektors Ronalods Griškēvičs
apmācības- zvejas tīklu lāpīšana, lektore Irina Kurčanova
apmācības spleisešanā, jūras mezglu siešana- lektors Māris Puško
Skultes osta
A/S "Brīvais Vilnis" Salacgrīvā
Salacgrīvas osta
Kuivižu osta un atpūtas komplekss
Salacgrīvas jauniešu centrā "BĀKA"
Pieņemšana pie Salacgrīvas domes priekšsēdētāja Dagņa Strauberga
Pie neģu taču Kurķis Salacgrīvā
Uz nēģu tača
Ainažu veco kapteiņu apbedījumi Ainažu kapos
Ainažu Jūrskolas muzejs
Ainažu Jūrskolas muzejā
Ainažu mols
Latvijas - Igaunijas robeža